Podle výsledků prvního mezinárodního průzkumu OECD mezi pacienty s chronickými zdravotními potížemi – Patient-Reported Indicator Surveys (PaRIS) – je naléhavě nutné přizpůsobit systémy zdravotní péče tak, aby lépe vyhovovaly potřebám rostoucího počtu lidí s chronickými onemocněními.
Průzkum shromáždil údaje od přibližně 107 000 pacientů ve věku 45 let a starších a 1 800 ordinací primární péče v 19 zemích. Jeho cílem je objasnit zdravotní výsledky a zkušenosti lidí žijících s chronickými onemocněními, jako je hypertenze, artritida, diabetes, srdeční choroby nebo rakovina, které jsou léčeny v zařízeních primární zdravotní péče.
82 % uživatelů primární péče, kteří se zúčastnili projektu PaRIS, žije s alespoň jedním chronickým onemocněním, 52 % s nejméně dvěma onemocněními a 27 % se třemi a více onemocněními.
Většina lidí uvádí pozitivní zkušenosti s péčí a lepší zdravotní výsledky ve srovnání s průměrem OECD, ve Švýcarsku a ve Spojených státech zaměřených na populaci ve věku 65 let a starší v systému Medicare. V Austrálii, Česku, Francii a Norsku většina lidí rovněž uvádí pozitivní zkušenosti a výsledky péče. Zeměmi s podprůměrným hodnocením u více než poloviny ukazatelů jsou Řecko, Island, Portugalsko, Rumunsko a Wales (Spojené království).
Česko a Slovinsko jako dobré příklady
Ze zprávy dále vyplývá, že i když vyšší výdaje na zdravotnictví mohou být spojeny s lepšími výsledky, například v oblasti fyzického zdraví, nezaručují lepší výsledky nebo zkušenosti pacientů ve všech oblastech. Ve skutečnosti je možné dosáhnout lepších zdravotních výsledků i při nižších výdajích na zdravotnictví. Například Česko a Slovinsko dosahují dobrých výsledků, a přitom mají relativně nízké výdaje na zdravotnictví na obyvatele.
Zpráva slouží jako výzva k akci pro zdravotnické systémy, aby do rozhodování více zapojily pohled pacientů.
Další podrobnosti se dočtete zde v angličtině.