Nové sankce mohou mít nečekané důsledky pro USA. Rusku pomohou

Přečetli jsme: Nečekané důsledky pro Ameriku a výhra pro Rusko, tak zhodnotila nové americké sankce specialistka na mezinárodní vztahy Jill Stentová, která upozorňuje na to, že sankce přivedou EU k přehodnocení vztahů k Rusku.

Zákon o nových sankcích proti Rusku by mohl mít nečekané důsledky pro USA, píše americká specialistka pro mezinárodní vztahy Jill Stentová, autorka knihy “Limits of Partnership”, která mapuje americko-ruské vztahy od konce studené války do roku 2015.

Minulý rok v prosinci Rusko z rozhodnutí Vladimira Putina odmítlo recipročně jednat a vyhostit 35 amerických diplomatů z Ruska jako reakci na krok vlády Baracka Obamy. Bylo to proto, že by Putin věřil, že nový prezident sankce zruší a vzájemné vztahy se zlepší?

Za sedm měsíců od prosince minulého roku je situace ve vztazích mezi USA a Ruskem špatná, ne-li horší, než byla. Hned potom co setkání Trumpa s Putinem v Hamburku vypadalo na to, že by oba mohli vztahy začít normalizovat je tu nové kolo konfrontace.

Podle ruské reakce budou muset USA omezit svoji diplomatickou přítomnost v Rusku o 60 %, což byl krok, kterým Moskva na sankce reagovala.

Hlavní důvody pro propad jsou domácí

Důvody pro tento propad vztahů jsou podle Stentové v obou případech domácí. Rusko se stalo v USA toxickým vzhledem k vyšetřování, které probíhá v Trumpově týmu a kvůli hackerské aféře. Nový zákon byl přijat navíc s takovými důsledky pro prezidenta, že ten bude nyní postrádat flexibilitu a výhodnou pozici pro další jednání s Ruskem.

Domácí faktory ovlivnily také ruskou odpověď. Tady je podle Stentové faktorem otázka prezidentských voleb v březnu a také otázka popularity Vladimira Putina, která stojí na jeho schopnosti dělat zahraniční politiku Ruska jako respektované země či velmoci. Putin tak může chtít ukázat, že nebude pasivně přihlížet současnému vývoji. Za ironii autorka považuje, že si na tomto vývoji nese vinu samo Rusko: svým jednáním na Ukrajině a ve volbách v USA.

Zákon může mít nechtěné důsledky, upozorňuje dále Stentová. Zákon totiž nebude penalizovat jenom Rusko, ale také americké a evropské firmy díky omezením obchodování v energetické oblasti. Zákon se snaží o to omezit či zamezit stavbě nového plynovodu Severní proud 2, který má podporu Německa. Z EU zazněla varování, že by EU mohla nově zvážit vlastní evropské sankce vůči Rusku, které vznikaly ve své době ve spolupráci s Obamovou administrativou. A to by mohla být dobrá zpráva pro Kreml.

Nejnovější jednání Kremlu ukazuje na možnost nové epochy pokračujících sankcí a odvetných sankcí. Rusko a USA snad mohou dále spolupracovat v Sýrii, což ale může být jedna z mála oblastí jejich spolupráce. Pak budou tedy vztahy mezi USA a Ruskem nadále upadat, než se začnou znova zlepšovat. A to v současném stavu dysforie ve Washingtonu může trvat hodně dlouho.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.