„Energetická transformace znamená přepojení celé globální ekonomiky,“ tvrdí Daniel Yergin, Peter Orszag a Atul Arya v příspěvku pro Foreign Affairs Energetický přechod: Jak najít pragmatickou cestu vpřed.
Transformace se netýká jen energetiky, ale i přepracování a reorganizace celé globální ekonomiky. Prvním krokem k tomuto přehodnocení je pochopení, proč se klíčové předpoklady, které stály za přechodem, nesplnily.
Základním cílem energetické transformace je nahradit většinu současného energetického systému zcela jiným systémem. V průběhu historie však žádný zdroj energie, včetně tradiční dřevní a odpadní biomasy, v absolutních číslech po delší dobu celosvětově neklesal.
Stejný vzorec se opakuje i dnes. Přibližně 30 % světové populace je stále závislých na tradiční biomase pro vaření a poptávka po uhlovodících zatím nedosáhla svého vrcholu nebo se dokonce zastavila. Podíl uhlovodíků na celkové spotřebě energie se od roku 1990 změnil jen málo, a to i při masivním nárůstu obnovitelných zdrojů energie. (Ve stejném období se celková spotřeba energie zvýšila o 70 %.)
Dosažení čisté nuly bude vyžadovat bezprecedentní reorganizaci kapitálových toků z globálního Severu na globální Jih, což si vyžádá značné investice do infrastruktury obnovitelných zdrojů energie v době, kdy je podle Mezinárodního měnového fondu 56 % zemí s nízkými příjmy „ve vysokém stupni zadlužení“. V důsledku toho ponesou většinu finanční zátěže vyspělé ekonomiky.
Pokud chtějí vlády zajistit, aby byl energetický přechod pro jejich voliče přijatelný, nemohou tolerovat přerušení, nedostatek nebo prudký nárůst cen dodávek energie. Energetická bezpečnost a cenová dostupnost jsou proto nezbytné. To znamená uznat, že ropa a zemní plyn budou hrát v energetickém mixu větší roli po delší dobu, než se před několika lety předpokládalo, což bude vyžadovat pokračující nové investice do dodávek uhlovodíků i do infrastruktury.
Celý článek najdete zde v angličtině.
Psali jsme:
- IEA: Světová spotřeba elektřiny prudce roste
- Musíme volit mezi energetickou bezpečností a energetickou transformací?
- Ilona Švihlíková: Geoekonomika energetických toků
- Historie energetických přechodů
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.