41 % světové elektřiny se již vyrábí ze zdrojů s nulovými emisemi

Podle zprávy think tanku Ember bylo v roce 2024 40,9 % světové elektřiny vyrobeno z nízkouhlíkových zdrojů, tedy z obnovitelných a jaderných technologií. To představuje nárůst o 1,5 procentního bodu za jeden rok, informovaly noviny El País.

EU loni vyrobila 71,1 % elektřiny z bezemisních zdrojů, což je výrazně nad světovým průměrem. V 80 zemích světa je již podíl 50 % a z nich 47 je nad 75 %. Celkově v celém světovém systému elektrické energie pokryla vodní energie 14,3 % poptávky, následovaná jadernou energií (9 %) a větrnou energií (8,1 %). Solární energie, která již pokrývá 6,9 % poptávky, je na tomto seznamu až čtvrtá, ale „stala se motorem globální energetické transformace,“ říká Phil MacDonald, generální ředitel společnosti Ember.

„Solární energie vzrostla v roce 2024 o rekordních 474 TWh, což je největší roční nárůst, jaký byl kdy zaznamenán v absolutních číslech, a nejrychlejší nárůst za posledních šest let (29 %),“ uvádí zpráva.

U větrné energie byl v lońském roce nárůst poněkud mírnější: oproti roku 2023 vzrostla o 7,9 %. Ember to přičítá „nižší rychlosti větru v některých zeměpisných oblastech, která vedla k nejmenšímu nárůstu výroby elektřiny z větru za poslední čtyři roky“. Tento pokles větrné energie souvisí s tím, že rok 2024 byl rekordně horký.

Navzdory opakovaným zprávám z projaderného sektoru, které trvají na oživení této technologie, jaderná energie v loňském roce opět ztratila podíl. Očekává se, že velký nárůst kapacity v příštích letech přinesou solární a větrné technologie. Klíčové je podle tohoto odborníka to, že tyto obnovitelné zdroje jsou „levnější a rychleji realizovatelné a nevyžadují dlouhodobé skladování odpadu ani náklady na vyřazení z provozu“, což jadernou energetiku znevýhodňuje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.