Jarní plodiny jsou již nyní ohroženy přetrvávajícím suchem a nedostatkem srážek. Tento jev je stále častější ve většině Evropy.
Nejnovější zprávy evropských a německých klimatických agentur potvrzují trend, který je již dobře známý: stále extrémnější a nepředvídatelnější počasí.
Letošní scénář by však mohl trhat rekordy. Německá meteorologická služba (DWD) se obává sucha takového rozsahu, jaký nebyl zaznamenán od roku 1931. Alarmující je, že úroveň půdní vlhkosti je v současnosti nižší než během výjimečného sucha v roce 2018.
„Rozhodujícím faktorem [ovlivňujícím setí a sklizeň] budou podmínky během hlavní vegetační sezóny, která začíná v květnu,“ říká pro Euractiv Stefan Siebert, profesor agronomie na univerzitě v Göttingenu. Tehdy plodiny potřebují pravidelný přísun vody.
V Německu, které se na produkci obilovin v EU podílí 15 %, se plocha orné půdy postižená mimořádným suchem během posledních dvou týdnů rozšířila a nyní pokrývá velkou část země.
Německo v tomto ohledu není výjimkou. Zatímco prognóza pro většinu evropských plodin zůstává obecně příznivá, zpráva Společného výzkumného střediska EU, zveřejněná minulý týden, upozorňuje na zhoršující se sucho v klíčových zemědělských oblastech střední a východní Evropy.
Pro odborníky již tyto epizody nejsou výjimečné. „Musíme očekávat více extrémních událostí a méně příznivé rozložení srážek pro zemědělství,“ upozorňuje Stefan Siebert.