USA a Velká Británie uzavřely průlomovou obchodní dohodu

Spojené státy a Velká Británie uzavřely zásadní obchodní dohodu, která má vytvořit zónu pro volný obchod s ocelí a hliníkem a zároveň posílit bezpečnost dodavatelských řetězců v oblasti farmacie.

Americký prezident Donald Trump v druhém květnovém týdnu oznámil nový úspěch, kdy uvedl, že se právě připravuje nová dohoda se Spojeným královstvím, která do amerického rozpočtu přinese 6 miliard dolarů. „V nadcházejících týdnech bude vše definitivně uzavřeno,“ sdělil novinářům. Jedná se o první významnou dohodu Spojených států od zavedení rozsáhlých celních opatření během jeho administrativy, jejíž součástí je výrazné snížení administrativní zátěže pro britské firmy, které chtějí exportovat na americký trh. Zjednodušit by se měl i celní proces pro americké zboží směřující do britských přístavů a dohoda by zároveň měla vytvořit nové exportní příležitosti v objemu dalších 5 miliard dolarů. Spojené státy měly v loňském roce s Velkou Británií obchodní přebytek ve zboží ve výši 11,9 miliardy dolarů. Celkový objem britského exportu do USA dosáhl 68 miliard dolarů, což představovalo zhruba 2 % celkového amerického dovozu.Podle prezidenta dohoda povede rovněž k nárůstu vývozu amerického hovězího masa a bioetanolu do Velké Británie.

K oznámení dohody se po telefonu připojil také britský premiér Keir Starmer, který vyjádřil přesvědčení, že dohoda posílí vzájemný obchod a přispěje k tvorbě nových pracovních míst na obou stranách Atlantiku. Starmerův kabinet se snaží po brexitu budovat nové obchodní vazby nejen se Spojenými státy, ale také s Čínou a Evropskou unií, přičemž usiluje o vyváženou strategii, která by neupřednostnila žádný z těchto klíčových bloků natolik, aby tím ohrozila vztahy s ostatními. Velká Británie tak například tento týden podepsala i dohodu o volném obchodu s Indií. Trhy na Wall Street na oznámení dohody reagovaly pozitivně, kdy burzovní indexy posílily. Investoři doufají, že dosažení této dohody je také prvním krokem k širšímu uvolnění celních bariér, jejichž trvání by podle nich mohlo ekonomiku zatlačit do recese. Přestože podle analytiků bude bezprostřední ekonomický dopad této celní dohody pravděpodobně omezený, dlouhodobě se od podobných ujednání očekává pozitivní vliv na růst. Další významné setkání amerických vyjednavačů pak proběhne v sobotu 10.5., a to s čínskými představiteli ve Švýcarsku, kde budou pokračovat jednání o zmírnění napětí mezi oběma největšími ekonomikami světa.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.