V Evropském parlamentu se probíraly vysoké ceny potravin a jejich dopad na spotřebitele

Minulou středu se v Evropském parlamentu diskutovalo o drahých potravinách a o příčinách této situace. Podle některých europoslanců je na vině také politika EU.

„Jak všichni víme, pandemie COVID-19 a ruská invaze na Ukrajinu vedly v EU k nebývalému růstu cen potravin, který zatížil rozpočty spotřebitelů. Celkově se ceny potravin v letech 2022 a 2023 zvýšily o 24 %. Meziroční míra inflace potravin se tak výrazně zvýšila a v březnu 2023 dosáhla nejvyšší hodnoty 19,6 %. V některých členských státech byl nárůst ještě vyšší – v Maďarsku se ceny potravin ve stejném období zvýšily téměř o 50 %. Tato inflace měla významné dopady na organizaci celého potravinového řetězce,“ řekl úvodem svého projevu eurokomisař Costas Kadis. Dále kromě jiného zmínil vyšší náklady na energii a hnojiva u zemědělců. Také upozornil, že Evropská komise „věnuje pozornost boji proti praktikám narušujícím hospodářskou soutěž v potravinářském odvětví, které by mohly vést k vyšším cenám na maloobchodní úrovni“.

Po jeho proslovu dostali prostor k vyjádření europoslanci:

Zazněla kritika na politiku EU v oblasti energií, trnem v oku je Green Deal, „který ukládá represivní ekologická opatření, což výrazně zvyšuje výrobní náklady“ a ty se pak přenášejí na spotřebitele, jak podotkl Gilles Pennelle.

Na připravenost politiků EU „otevřít evropské trhy nekalé konkurenci ze třetích zemí“, nahlíží negativně Tomasz Buczek.

Kateřina Konečná pokládá za „nepřijatelné, aby např. ceny potravin v Česku dosahovaly úrovně Německa, zatímco průměrná mzda je u nás stále propastně nižší (…)“.

„Nákup v obchodě je stále dražší a zatímco nadnárodní společnosti dosahují rekordních zisků, náklady nesou obyčejní občané. To není náhoda, ale přímý důsledek politického selhání,“ míní Barbara Bonteová.

Camilla Lauretiová poukázala na to, že „příliš vysoké ceny tlačí evropské rodiny k méně kvalitním produktům, což má vážný dopad na zdravotní systém“.

Některým europoslancům vadí nadbytečná unijní byrokracie a regulace.

Celý videozáznam z rozpravy tlumočený do češtiny můžete zhlédnout zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.