Chudé země rozdělují ekonomické otázky, bohaté země společenské a kulturní normy.
V současnosti je těžké najít mezi lidmi společnou řeč, ale všichni se shodují, že neshody dosahují vysoké úrovně, což vede k polarizaci společnosti, píše psycholog Francesco Rigoli o společenské a politické polarizaci v současnosti.
Nedávná studie zkoumala faktory, které způsobují polarizaci v různých zemích, a zaměřila se na roli ekonomiky. Zjistila, že chudší země, jako je Etiopie, Myanmar, Guatemala a Zimbabwe, mají tendenci být více polarizované než bohatší země. Čím větší je chudoba, tím více jsou lidé rozděleni v otázkách, jako je ekonomika, rovnost pohlaví a imigrace. Toto rozdělení zvyšuje riziko revolucí a občanských válek.
V bohatších zemích, jako je Francie, Německo a Spojené státy, se polarizace týká spíše sociálních otázek, jako jsou potraty, rozvody a homosexualita, mnohem méně pak ekonomických názorů. Chudší země často mají v těchto společenských normách silně konzervativní postoje, neshod v této oblasti je tedy méně, v bohatších zemích jsou rozdíly mezi liberálními a konzervativními názory na společenské normy větší, vliv na ně má i slabší tlak na konformitu a rozdíly v úrovni vzdělání.
Autorova studie zjistila, že vzdělaní lidé mají liberálnější názory na společenské normy než lidé s nižším vzděláním a tento rozdíl je větší v bohatších zemích. V chudých zemích vzdělání ovlivňuje ekonomické postoje více než sociální normy.
Jiná studie z roku 2021 odhalila, že polarizace je vyšší v zemích s větší příjmovou nerovností, což ovlivňuje názory na ekonomiku, imigraci a sociální normy. Výzkumníci se domnívají, že s rostoucím bohatstvím lidí se polarizace v oblasti společenských norem na Západě může snižovat. Ekonomická prosperita povede k liberálnějším názorům a menšímu rozdělení. Podle tohoto názoru je naše současná polarizace v podstatě epochálním posunem.
Existují však dva varovné signály ve vztahu k tomuto optimismu. Za prvé, současná globální krize by mohla brzdit hospodářský růst. Za druhé, ekonomická nerovnost na Západě dnes nevykazuje známky snižování, což by mohlo v důsledku znamenat spíše pokračování polarizujících kulturních válek.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.