Francouzský Senát po půlročním vyšetřování tvrdí, že tamní vláda kryla nezákonné praktiky společnosti Nestlé při úpravě přírodní minerální vody. Skandál se dotýká i ikonické značky Perrier.
V pondělí zveřejněná zpráva francouzského Senátu tvrdě kritizuje vládu Emmanuela Macrona za to, že „na nejvyšší úrovni“ kryla nezákonné praktiky potravinářského gigantu Nestlé v oblasti výroby přírodní minerální vody. Podle závěrů zprávy se Nestlé dopustilo podvodu na spotřebitelích, zatímco stát nejenže nekonal, ale aktivně napomáhal zametání problému pod koberec. Švýcarská korporace totiž měla v závodech značek Perrier, Hépar a Contrex používat zakázané postupy, které jsou v rozporu s evropskou legislativou o přírodních minerálních vodách. Zjištění jsou výsledkem šestiměsíčního senátního vyšetřování, během nějž bylo vyslechnuto více než 70 svědků. Koncem roku 2020 nové vedení společnosti Nestlé Waters přiznalo, že ve výrobních závodech zjistilo používání zakázaných metod úpravy vody, jako jsou UV filtrace a uhlíkové filtry – techniky, které mohou měnit původní složení vody. To je v rozporu s evropským právem, které přírodní minerální vody chrání jako produkty, jež musejí zůstat chemicky nezměněny. Namísto okamžitého zásahu se případ řešil na nejvyšší úrovni v utajení. Nestlé kontaktovalo francouzskou vládu a představilo plán řešení, který byl v polovině roku 2021 projednán i na úrovni Elysejského paláce. O osmnáct měsíců později úřady schválily použití tzv. mikrofiltrace jako alternativního řešení – a to navzdory skutečnosti, že se stále jednalo o zásah do původního složení vody.
Zpráva rovněž přináší závažná obvinění směrem k nejvyšším představitelům státu. Podle senátorů měl generální tajemník Elysejského paláce Alexis Kohler již od roku 2022 vědomě tolerovat podvodné praktiky Nestlé. Ačkoliv tehdejší premiérka Élisabeth Borneová údajně nebyla o podrobnostech informována, rozhodnutí o povolení mikrofiltrace „pod hranicí 0,8 mikronu“ proběhlo na úrovni jejího úřadu. Komise explicitně obviňuje i prezidentskou kancelář, že byla o problému informována, ale nekonala a kryla špatnost. Závěr zprávy je nekompromisní: „Téměř čtyři roky od prvního jednání o této problematice nebylo dosaženo žádné transparentnosti.“ V roce 2024 Nestlé Waters oficiálně přiznala použití zakázaných filtrů a UV úpravy vody, firma se tehdy rozhodla zaplatit pokutu ve výši 2 milionů eur, aby se vyhnula soudnímu řízení. Nadále však tvrdí, že veškeré úpravy byly schváleny vládními autoritami a že kvalita vody zůstala zachována. Kritici ale argumentují, že právě snaha zachovat image „přírodní minerální vody“ je jádrem problému. Jak totiž vyplývá ze zprávy, jakákoli úprava, která mění vlastnosti vody, je v rozporu s definicí, již stanoví evropské právo. Aféra Nestlé a francouzské vlády tak znovu otevírá zásadní otázky o schopnosti veřejných institucí čelit zájmům nadnárodních korporací.