Odchod mladých talentů z Itálie zhoršuje populační úbytek

Guvernér centrální banky Fabio Panetta varuje, že odliv mozků zvyšuje tlak na ekonomiku. Úbytek obyvatelstva v Itálii patří po desetiletích prudkého poklesu porodnosti k nejvýraznějším v Evropě.

Panetta uvedl, že Itálie musí přijmout opatření k udržení lidského kapitálu a zajistit, aby mladí lidé byli produktivně zaměstnáni a podporovali růst, napsaly noviny Financial Times.

„Je třeba vytvořit atraktivní pracovní příležitosti pro mnoho Italů, kteří opouštějí zemi v hledání lepších vyhlídek,“ řekl Panetta.

Podle italského statistického úřadu Istat opustilo v letech 2014 až 2023 zemi více než 1 milion Italů, aby se usadili v zahraničí, přičemž počet odchodů v tomto období každoročně stoupal. Přibližně polovina z nich se po pobytu v zahraničí vrátila zpět do vlasti.

Z těch, kteří emigrovali, bylo více než třetina – 367 000 lidí – ve věku 25 až 35 let, včetně 146 000 vysokoškolských absolventů. Vrátilo se pouze 113 000 Italů ve stejné věkové skupině, z nichž méně než 50 000 bylo vysokoškolských absolventů.

Panetta zmínil, že jedním z faktorů, který lidi žene do zahraničí, je skutečnost, že reálné mzdy v Itálii jsou v současné době nižší než v roce 2000, a to v důsledku inflačního dopadu období po pandemii.

Podle odhadů Italské centrální banky by očekávaný úbytek populace v produktivním věku mohl způsobit pokles HDP o 11 %. Panetta však upozorňuje, že Itálie by mohla zmírnit rostoucí nedostatek pracovních sil tím, že přijme více zahraničních pracovníků.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.