Itálie by měla zvýšit investice a řešit veřejný dluh

Veřejný dluh je vysoký a tlaky na výdaje rostou v důsledku stárnutí populace, vyšších úrokových sazeb a přechodu na ekologické a digitální technologie, upozorňuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Italská ekonomika úspěšně překonala nedávné krize, ale nyní v důsledku zpřísnění finančních podmínek zpomaluje. Aby Itálie zajistila silný a dlouhodobě udržitelný růst, měla by zaměřit politická opatření na zlepšení podnikatelského prostředí a hospodářské soutěže, posílení veřejných financí a podporu ekologického přechodu.

Veřejný dluh ve výši přibližně 140 % HDP je třetí nejvyšší v OECD. Očekává se, že veřejné výdaje na náklady spojené se stárnutím obyvatelstva a obsluhou dluhu v poměru k HDP vzrostou v letech 2023 až 2040 přibližně o 4,5 procentního bodu. K tomu, aby se dluh dostal na obezřetnější cestu, jsou zapotřebí daňové a výdajové reformy. Klíčovou prioritou fiskální politiky pro trvalé snížení veřejného dluhu je stabilní několikaletá fiskální konsolidace, a to počínaje rokem 2025. Je třeba omezit růst výdajů, ale zároveň chránit veřejné investice, aby se minimalizovaly negativní vedlejší účinky na růst.

Je třeba provést reformy důchodového systému, dále zvýšit efektivitu správy, aby se dosáhlo úspor nákladů, a zároveň provést reformy ke zlepšení kvality veřejných služeb prostřednictvím další digitalizace veřejné správy a systémů zadávání veřejných zakázek. Probíhající přezkumy výdajů by měly být ambicióznější. Na straně příjmů by přesun zdanění z práce na majetek a spotřebu ochránil daňové příjmy a zároveň by systém více podpořil růst.

OECD také připomněla dlouhodobé problémy v Itálii: vysokou nezaměstnanost mladých lidí a nízkou účast žen na trhu práce.

Nejnovější ekonomický průzkum OECD pro Itálii je dostupný zde v angličtině.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.