Francouzské odbory jsou naštvané. Macron připravuje radikální změnu pracovních zákonů

Zpráva dne:  Ve Francii se schyluje ke střetu mezi tamními odbory a prezidentem Macronem kvůli jeho reformě pracovního trhu. Navíc je tu ale také karta „východní Evropy“, jejíž pracovníky francouzští odboráři viní ze ztráty práce.

Prezident Macron se sejde se zástupci zemí z východní Evropy, zatímco pracovníci, kteří ztratili práci z toho obviňují Polsko a připomínají Macronovi jeho kampaň, píše agentura Bloomberg.

Francouzské odbory mají jen malá očekávání ohledně změn v oblasti ochrany pracovní síly. Ministerstvo práce brzy odhalí výsledky rozhovorů s odbory a se zástupci firem, což je součást plánu prezidenta, jak oživit francouzskou ekonomiku. Skupiny pracovníků vyjádřily obavy ohledně změn a varují před protesty.

Zveřejnění koliduje s Macronovou cestou do východní Evropy. Pokračuje s kontroverzní reformou, navzdory výsměškům, kterých se mu dostalo během volební kampaně v továrně Whirlpoolu. Tato továrna bude zavírat a bude přesouvat výrobu do Polska. Což je scénář, který je v zemi dobře znám.

Členka odborů CGT uvádí, že reformy „budou sloužit zájmům velkých firem.“ Odbory bílých límečků zase uvádí, že se velice obávají změn.

To, co odborům převážně vadí, je plán Macrona, vedoucí k omezení částky náhrad, kterou by pracovníci mohli žádat u soudu. Firmy by také měly mít možnost vynechat pravidla v případě placení nočcích směn či přesčasů.

Macron: Francie už nebude výjimka, bude konkurenceschopná

Macron uvedl, že Francie u práv pracovníků už nebude výjimka. Je prý nutná změna, aby se posílila konkurenceschopnost a růst ekonomiky. I když se regulace stále snižuje, je tu stále tlustá rudá kniha, která reguluje pracovní vztahy.

Rovněž Francie nyní zažívá růst, nezaměstnanost klesla na 9,5 %, což je ovšem stále dvakrát více než v Německu. Ve Španělsku se nezaměstnanost snížila na 17 % z 26 %. Jenže i tam je většina pracovních míst dočasných a nerovnost je velký problém.

France 2 informovala, že Macronův zákon zruší pravidla, která omezovala dočasnou práci. Firmy budou schopné přijímat pravidla ohledně mezd a pracovních podmínek pro běžné úvazky, ale i snížit podmínky pro ukončení pracovního poměru, např. pomáhat propuštěným pracovníkům najít novou práci.

Odboráři říkají, že nejde ani tak o pravidla, která se změní, jako spíš možnost, že firmy budou moci pravidla ignorovat nebo je změnit. Dopad bude obrovský, protože firmy budou vyhrožovat, že pracovníky vyhodí, nebo práci přesunou do zahraničí, když odboráři a zaměstnanci nová pravidla nepřijmou.

Jeden ze svazů CGT už vyzval k demonstracím, největší odborový svaz země CFDT už nevyloučil, že se připojí.

Odboráři dále říkají, že nechtějí jít ve stopách Španělska a Německa. „Někteří možná touží po tom se vrátit do středověku, kdy se pracovníci potulovali po celé zemi, za malou prací sem a tam, ale to není naše představa lepší budoucnosti.“

Ilustrační obrázek: Autor – OFFICIAL LEWEB PHOTOS – LEWEB 2014 – CONFERENCE – LEWEB TRENDS – IN CONVERSATION WITH EMMANUEL MACRON (FRENCH MINISTER FOR ECONOMY INDUSTRY AND DIGITAL AFFAIRS) – PULLMAN STAGE, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37991780

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.