Konflikty a násilí se stávají hlavní příčinou vnitřního vysídlení

V roce 2025 bylo na světě více lidí vysídleno kvůli konfliktům a násilí než kvůli přírodním katastrofám.

Podle výroční zprávy Centra pro sledování vnitřního vysídlení (IDMC) a Norské rady pro uprchlíky (NRC) žilo na konci roku celkem 82,2 milionu vnitřně vysídlených osob, z toho 69,7 milionu kvůli konfliktům a 13,6 milionu kvůli katastrofám. Jde o čísla blízká historickému maximu z roku 2024, informuje Deutsche Welle.

Během roku bylo zaznamenáno 65,8 milionu nových přesunů, přičemž konflikty způsobily 32,3 milionu z nich – o 60 % více než rok předtím. Největší podíl nových přesunů způsobily války v Íránu a DR Kongo, kde bylo vysídleno zhruba 10 milionů lidí v každé zemi. Výrazně se zhoršila i situace na Haiti, kde násilí gangů vyhnalo z domovů téměř milion lidí.

Mezi zeměmi s nejvyšším počtem lidí dlouhodobě žijících v situaci vnitřního vysídlení dominoval Súdán s více než 9 miliony osob, následovaný Kolumbií, Sýrií, Jemenem a Afghánistánem. Podle NRC je rozsah vysídlení důkazem selhání mezinárodního společenství v prevenci konfliktů a ochraně civilistů.

Vysídlení způsobená přírodními katastrofami sice meziročně klesla o 35 %, ale stále byla nad desetiletým průměrem. Nejvíce postiženými zeměmi byly Filipíny, Čína, Pákistán, Chile, Indonésie, Vietnam, Kuba a USA.

Zpráva zároveň upozorňuje, že humanitární pomoc je ohrožena rozsáhlými škrty ve financování, zejména ze strany USA, což dopadá i na vnitřně vysídlené osoby. Kromě toho klesá dostupnost spolehlivých dat, což ztěžuje plánování pomoci a identifikaci nejohroženějších skupin.

Další podrobnosti se dočtete zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.