Vztahy mezi putinským režimem, státem a společností jsou mnohem složitější než západní představy o autoritářství, propagandě nebo represích.
Článek indického analytika Sajida Farida Shapooa pro Asia Times argumentuje, že současný Západ dlouhodobě špatně chápe ruskou společnost, a proto se mu nedaří dosáhnout diplomatického průlomu ve válce na Ukrajině.
Podle autora se západní vlády opírají o slovník, který Rusko popisuje jako autoritářský či totalitní stát, což vede k mylnému předpokladu, že ruský režim stojí pouze na strachu a na donucování. Tento pohled ignoruje skutečnost, že velká část ruské společnosti se s podobou státu ztotožňuje a aktivně podporuje svou odlišnost od Západu.
Civilizační pohled odlišný od Západu
Autor zdůrazňuje, že ruská národní identita je hlubší než Putinova vláda a že by existovala i bez něj. Rusové si jsou vědomi korupce a nedostatků svého politického systému, ale zároveň vnímají Rusko jako civilizaci, která se od Západu zásadně liší. Putin tuto identitu nenastolil silou, ale spíše se setkal s již existujícími společenskými postoji a využil je.
Jak dále upozorňuje článek, ruská společnost není pasivní obětí propagandy. Lidé jsou zvyklí číst mezi řádky a hodnotí vládu podle každodenní ekonomické reality, aniž by byli sentimentální. Pokles popularity Putina po roce 2025 podle autora souvisí s ekonomickými problémy, nikoli s vojenskými neúspěchy. Analytikům často uniká, vliv společnosti na stát a jen se zaměřují na to, jak stát kontroluje společnost. To je chyba.
Proč diplomacie selhává?
Diplomacie Západu selhává, protože ekonomické sankce posilují ruský pocit obléhané civilizace a tím i ochotu snášet ekonomické obtíže. Sankce mají dopady, ale v důsledku jen posilují národní odolnost a nevedou k tlaku, jaký od sankcí Západu očekává.
Západní svět tímto přístupem nechtěně podporuje narativ, který ruské společnosti umožňuje válku tolerovat. Hlavní pointou jeho článku je důraz na to, že vztah mezi státem a společností je v ruském kontextu složitější, což západním analýzám často uniká.
Autor v závěru tvrdí, že Západ musí přestat čekat na spontánní společenský zlom v Rusku a místo toho začít pracovat s realitou, že ruská identita a její odlišnost od Západu přetrvají i po Putinovi.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.
