Uprchlická politika: CDU versus CSU

Přečetli jsme: Uprchlické téma a kroky Angely Merkelové vnesly rozkol mezi CDU a její sesterskou, bavorskou CSU. Zacelil se tento politický rozkol, nebo se čeká až bude po volbách, aby se znova vrátil na scénu?

Uprchlická politika málem postavila jednotu CDU-CSU na hranici existence. Hlavní slovo: horní hranice. Teď je spor u ledu, ale není ze hry. Tagesschau se zamýšlí nad dvěma roky od Merkelové „wir schaffen das“ (zvládneme to).

Je to jen jedna věta, ale i když řečen mimochodem, toho hodně osvětluje. Na rozdíl od Německa, je totiž uprchlická politika v Rakousku hlavním tématem voleb.

V roce 2015 také v Německu nebylo jiné téma. Pokud ovšem kancléřka svým výrokem myslela, že zatlačí téma uprchlíků ve volbách, pak se jí to skutečně povedlo.

Kancléřka zůstala a i koalice unie zůstala. Ale zůstal i spor mezi Merkelovou a Seehoferem, který se opět může rozrůst v rozkol – jistě až po volbách.

Samozřejmě, že spor má hlubší kořeny, ale začátek je 4. září 2015 – Merkelová učiní zásadní rozhodnutí, jedno z nejdůležitějších, které kdy učinil německý kancléř. Dohodne se s rakouským kancléřem, že otevře hranice.

A uprchlíci přicházejí ve stovkách tisíc, bez kontrol, bez registrace. To všechno bez toho, aniž by Horst Seehofer byl do rozhodnutí zapojen. Jádro otázky je ve zvážení lidskosti a empatie na straně jedné a státnosti a pořádku na straně druhé.

Láska k bližnímu versus právo

Zatímco Merkelová dodnes zastává postoj, že z křesťanské lásky k bližnímu je potřeba v nouzi pomoci, Seehofer je toho názoru, že se nerespektovalo právo. Obojí má asi něco do sebe, píše dále Tagesschau, ale dohromady to moc nejde.

CSU konflikt následně eskaluje. Seehofer hovoří o chybě Merkelové, pak o špuntu, který se už nedá do lahve vrátit a nakonec o nadvládě křivdy, kterou Merkelová dopustila.

Merkelová nejprve nereaguje. Ale i na členské základně je spor patrný. Unie má štěpící linii. I CSU chápe, že rozhodnutí z roku 2015 nelze vzít zpět. A tak se spor vede o důsledky.

Merkelová říká, že něco takového se už nesmí opakovat. Seehofer chce závaznou horní hranici přistěhovalců – 200 000 lidí za rok. Merkelová chce také přistěhovalectví omezit, ale horní hranici odmítá, protože azylové právo takovou hranici nepřipouští.

Jsou pokusy o usmíření. První setkání krachne, druhé sice vede k usmíření, ale ne přiblížení názorů. A to nestačí. Obě strany se na horní hranici nedokáží shodnout, takže to chybí ve společném programu. Jenže v bavorské verzi je jasně dán slib Seehofera – nepodepíše žádnou koaliční dohodu, když bude obsahovat závaznou horní hranici.

A jak bude dilema vyřešeno? Až po volbách… Zavřít oči a musíme tím projít, to je nyní heslo. Ve volební kampani jde o všechno. Ale členská základna má problém, a to hlavně v CSU. Tam moc nechápou, proč byla Merkelová nejdřív hrozná a nyní by ji zase měli mít rádi.

Merkelová nevystupuje v žádné spolkové zemi více než v Bavorsku. A její řeč je stále stejná. Jde o dostupné nájmy, daňové úlevy a elektromobilitu. A k uprchlické politice jen tolik: rok 2015 se nesmí opakovat. A pracuje se na dohodě s Afrikou.

Kdo tomuhle naslouchá, musí získat dojem, že je mnoho důležitějších věcí než uprchlíci. Ale po volbách, a to je jisté, se téma na stůl dostane znovu.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.