Macronova strana ve volbách do Senátu selhala

Financial Times. Jeho centristická strana získala méně než 8 % křesel, informovaly noviny Financial Times.

Prezidentovi Macronovi se nepodařilo zvítězit v senátních volbách. Jeho centristická strana získala méně než 8 % míst, zatímco tradiční strany drží své pozice. Tento výsledek Macronovi nezabrání v tom, aby prosadil své ekonomické reformy, ale bude to mít těžší u plánované změně ústavy.

Neuspěla ovšem ani Národní fronta.

Nyní ovšem více než polovina Francouzů říká, že je s Macronem nespokojena, např. také kvůli otázce flexibilního trhu práce. Desítky tisíc lidí, většinou z radikální levice pochodovali Paříží proti „sociálnímu puči“, jak nazývají Macronovy reformy. Řidiči kamionů chtějí blokovat silnice. A také zaměstnanci státní správy plánují sérii stávek.

Senát bude mít v reformách určité slovo, ale nejdůležitější je dolní komora. Nicméně pro reformu ústavy už Macron bude Senát potřebovat, např. u plánu snížit počet míst v obou komorách o třetinu a zavedení proporčního systému. Zde jsou potřeba tři pětiny hlasů v obou komorách. Prezident se zřejmě bude spoléhat na pravicový střed, který je roztříštěny mezi ty, kteří jeho liberální reformy podporují a mezi konzervativce. Další možností, jak reformu prosadit, by bylo referendum.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.