EU varuje: USA by mohly zničit Světovou obchodní organizaci „zevnitř“

Financial Times. Komisařka Cecilie Malmströmová uvedla, že postoj USA, v němž blokuje nominace do orgánu k řešení sporů, může „zabít Světovou organizaci zevnitř.“

Dvě místa ze sedmi jsou prázdná, což by mohlo vést k rozpadu systému, který je zásadní pro řešení sporů mezi státy.
Mnoho administrativ si před Trumpovou si stěžovalo, že tento odvolací orgán překračuje svůj mandát a opakovaně rozhoduje proti klíčovým aspektům amerického obchodního práva.
Trump uvedl, že bude rozhodnutí WTO ignorovat, když budou narušovat americkou suverenitu.
Malmströmová k tomu řekla, že nic specifického se nedozvěděla, jen to, že obecně Američané nejsou spokojeni se systémem. Její obavy jsou ozvěnou varování šéfa WTO, Roberta Azeveda, který varoval, že odvolací orgán se blíží minimu své fungování.
Kvůli Trumpovi se nyní EU stává pilířem mezinárodního obchodní systému. Rozhodnutí Trumpa o stáhnutí se z TPP vedlo podle Malmströmové k tomu, že se tyto země obrátily k EU a že chtějí dokázat, že obchod je důležitý.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.