Rakouští Svobodní mají svůj balíček požadavků

Přečetli jsme: Posílená populistická strana Svobodných v Rakousku zvažuje svojí koaliční angažovanost zatím opatrně a mají už konkrétní balíček politických požadavků.

Pokušení je velké, poprvé od roku 2002 mají Svobodní reálnou šanci se stát vládní stranou. Ale ne za každou cenu, napsal rakouský deník Kurier k povolebnímu vývoji v sousedním Rakousku.

Svobodní se ale prozatím nechtějí definitivně vyjadřovat k tomu, jak vidí svou účast ve vládě – protože koalice lidovců a sociálních demokratů není zatím zcela vyloučena. A pak je tu minulost, tedy spolupráce s lidovcem Wolfgangem Schüsselem z roku 2002, která vedla k novým volbám a nakonec i k rozpolcení strany. Tehdy zůstali Svobodní a navíc vzniklo BZÖ (Bündnis Zukunft Österreich) s Jörgem Haiderem.

A od té doby Svobodní ví: lidovci nedrží slovo. Hlavní ideolog Svobodných dokonce říká, že v pochybnostech raději rudou, než černou. Ovšem koalici sociálních demokratů a Svobodných považuje za nerealistickou.

Jednak je tu i usnesení sociálních demokratů, kteří nechtějí s FPÖ vládnout. Dále jsou tu i programové důvody. Zkrátka a dobře, se sociálními demokraty není moc obsahového souladu.

Naopak, s Kurzovými lidovci je programový soulad. Ne nadarmo říkali někteří funkcionáři FPÖ: koneckonců tak 60 % hlasovalo pro program Svobodných (tedy myšleno sečteny hlasy FPÖ a ÖVP).

Svobodní by do vlády chtěli, protože programově „by to šlo.“ Ale hlavní je podle nich, aby se změnila migrační politika, je potřeba rozlišovat mezi uprchlíkem a přistěhovalcem a schválit zákon o přistěhovalectví.

FPÖ má také své požadavky u minimálních důchodů, i  pojištění i nárůst využívání referend a lidového hlasování. Přímou demokracií chce totiž FPÖ zpochybnit povinné členství v komorách. Není to sice koaliční podmínka, ale je to pro ně důležité.

FPÖ chce zničit „komorový stát“ – což by ovšem pro lidovce nemuselo být tak přijatelné.

Názory na to, kdy a jak snadné by bylo uvést modro-černou koalici v život, se liší. Svobodní totiž prý již nyní ví, že nemají být moc skromní.

Jako „modrá klíčová“ ministerstva jsou jmenována ministerstvo vnitra, obrany, spravedlnosti, sociálních věcí a samozřejmě financí. Heinz-Christian Strache nic neudělá, říká se ve straně, když Norbert Hofer nedostane pro sebe nic adekvátního. Jsou to týmoví hráči. A Strache prý ví, jak je Hofer (kandidoval na prezident republiky za Svobodné, pozn. redakce) pro stranu důležitý.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.