Goldman Sachs: Bitcoin není nové zlato

CNBC.  Goldman kromě toho, že se také zapojil do sporu o to, zda je výhodnější zlato či bitcoiny, uvedl, že bitcoin je zranitelný vůči hackování a jeho cena je vysoce volatilní. Podle Goldman Sachs jsou nejlepším uchovatelem hodnoty stále drahé kovy.

Ty jsou tedy stále relevantním aktivem. Podle Goldman Sachs není jejich využití žádnou historickou náhodou, jsou nejlepším dlouhodobým uchovatelem hodnoty.

Mnoho komentátorů v poslední době hovořilo o bitcoinu jako o „digitálním zlatu“, protože má také omezenou nabídku a zaznamenal nárůst ceny kvůli geopolitickému napětí.

Zlato vítězí nad bitcoiny ve většině charakteristik peněz, dodává Goldman Sachs.  Kromě toho, že bitcoin může podléhat hacknutí, jsou tu i značná regulatorní rizika, stačí se podívat na Čínu.

Zlato navíc prý nemá konkurenci, kdežto bitcoin má své rivaly v řadě virtuálních měn. A existuje již nyní více než tisícovka kryptoměn. Zlato má také podle Goldman Sachs lepší skóre jako uchovatel kupní síly a mnohem menší denní volatilitu. Volatilita bitcoinu byla v letošním roce sedmkrát větší než u zlata.

Spotová cena zlata vzrostla letos o 10 %, ovšem bitcoin vzrostl o více než 400 %. navzdory současné popularitě ovšem nejsou podle Goldman Sachs kryptoměny nové zlato.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.