Přečetli jsme: Jaká je strategie saúdského korunního prince při prosazování reformní politiky pro království v Zálivu? Na prvním místě upevnění moci a likvidace rivalů…
David Gardner píše v komentáři pro britské noviny Financial Times o tom, že mladý korunní princ využil neuvěřitelnou sérii zatčení k upevnění svojí moci.
Korunní princ Mohamed učinil další zásadní krok směrem k absolutní moci, když nechal zatknout elitu země, včetně 11 princů a více než třiceti současných i bývalých ministrů. Zatčení přišla jen chvíli poté, co král Salmán založil antikorupční komisi se širokými pravomocemi, kterou vede právě jeho syn Mohamed.
Jestli je tohle arabská hra o trůny, píše Gardner, pak mladý princ, ke kterému se upínají naděje mladých lidí v království, nenechává nikoho na pochybách, že on míní vyhrát.
Zadrženi v síti byl i princ Alwaleed bin Talal, magnát a miliardář, princ Miteb bin Abduláh, bývalý šéf mocné Národní gardy. Údajně zatčen byl i šejk Waleed al Ibrahim, který je spřízněn se zesnulým králem Fahdem a jehož mediální skupina vlastní Al Arabíju.
Princ Alwaleed je mocná osoba, má podíly v Twitteru a Apple, Citigroup i News Corp, je to člověk, který vlastní hotely, zábavné parky, satelitní televize i noviny, člověk, který hýbe trhy. Je synovcem saúdských králů, a občas zasahoval i do politiky, jako například v případě nyní opuštěné politika navýšení těžby, aby nebyl ztracen tržní podíl.
Princova Vize 2030
Princ Mohamed jde za svou Vizí 2030. Znamená to, že je potřeba nahradit příjmy z ropy příjmy ze soukromých investic, chce vytvořit největší suverénní fond světa, který je spojen s plánovanou částečnou privatizací Saudi Aramco.
Korunní princ je také znám pod zkratkou MbS, jeho plány zahrnují také zečtyřnásobení neropných příjmů do roku 2020. Skeptici ovšem namítají, že takové cíle nejsou dosažitelné. Je zde totiž sociální smír mezi domem Saúdů a občany, kteří dostávají vše „od kolébky do hrobu“ za politický klid.
Princovy ambice jsou ovšem jasné. Král mu dal bezprecedentní kontrolu nad ekonomickou strategií a ropnou politikou, ale i obranou a stále více jestřábí zahraniční politikou.
Je známo, že MbS si stěžoval na privilegované i úředníky, kteří berou království miliardy dolarů ve zkorumpovaných smlouvách a zakázkách. Proto také v interview uvedl, že „Nikdo, kdo se zapletl do korupce, neuteče, ať je to ministr nebo princ.“
Jenže akce minulého víkendu vypadá hlavně politicky. Od té doby, co MbS odstranil korunního prince bin Najefa, svého bratrance v palácovém převratu, pak pozorovatelé saúdské politiky tvrdili, že je to jen otázka času, než půjde po také velmi mocném bratranci, Mitebu bin Abduláhovi.
Nejenže by Miteb, kterému je 65 let, a je synem zesnulého krále Abduláha, mohl být potenciálním rivalem o trůn. Národní garda, která je dobře vyzbrojená, je další institucí, kterou MbS musí neutralizovat, poté co toto léta začal kontrolovat ministerstvo vnitra.
Garda byla totiž zřejmě poslední autonomním centrem moci, které stálo mezi korunním princem a trůnem. To, co se o víkendu stalo, bezesporu oživí silné spekulace, že král Salmán, kterému je 81 let, se chystá abdikovat ve prospěch MbS. Všechny oči se upírají na trůn.
Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.
Ilustrační obrázek: Autor – Jim Mattis (170316-D-SV709-069) [Public domain], via Wikimedia Commons