Schulz chce Spojené státy evropské

Zpráva dne: Předseda německých sociálních demokratů Schulz navrhnul vznik evropské federace jako recept na budoucnost EU. Ti, kdo nebudou souhlasit s novým uspořádáním, mají podle jeho slov odejít.

Předseda německé sociální demokracie Martin Schulz řekl, že země-členové EU se musejí upsat k federální unii, nebo odejít z EU.

Předseda německých sociálních demokratů vyzval členské země EU, aby se „zavázaly ke Spojeným státům evropským do roku 2025, uvedl ambiciózní evropskou reformní agendu jako podmínku pro rozhovory s Merkelovou k vytvoření nové německé vlády.

Na sjezdu své strany Schulz uvedl, že chce, aby členské země souhlasily s novou „ústavní smlouvou“ k vytvoření federální unie a ty země, které se nepřipojí, budou muset odejít.

Schulz řekl, že konstituční smlouvy by byla napsána shromážděním, které by zahrnovalo občany a občanskou společnost. Pak by byla dána každému členskému státu ke schválení, a ti, kteří by ji neschválili, by museli odejít z EU.

Schulz také vyzval k razantní změně německé pozici ohledně reformy eurozóny. Jeho postoj odráží požadavky prezidenta Emmanuela Macrona, které jsou ale v rozporu s tím, co dělala Merkelové vláda.

Uvedl, že nepotřebují diktát politiky austerity (škrtů), je potřeba investic do rozpočtu eurozóny. Je potřeba mít evropského ministra financí, který zabrzdí závod ke dnu v daňové politice a vyhýbání se daním. Pak je potřeba rámec pro minimální mzdu a ukončení mzdového dumpingu.

Také dodal, že EU už si nemůže dovolit další čtyři roky politika à la Wolfgang Schäuble.

Svůj projev Schulz přednesl i vzhledem k rozpolcenosti své strany ohledně toho, zda jednat dále s Merkelovou o vytvoření nové velké koalice, nebo dojednat nějakou jinou formu podpory.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.