V září pokračovalo rekordní odlesnění Amazonie

Od ledna do září 2019 bylo zničeno celkem 7857 kilometrů čtverečních pralesa, což je desetkrát větší oblast než konglomerace New Yorku.

Září bylo pátým měsícem v řadě, kdy se zvyšovalo odlesňování Amazonského pralesa v Brazílii ve srovnání s předchozím rokem 2018. Předběžná vládní data ukazují, že destrukce pralesa je ve srovnání s minulým rokem během prvních devíti měsíců roku 2019 o 93 % vyšší.

Podle dat centra pro výzkum vesmíru INPE bylo od ledna do září 2019 zničeno celkem 7857 kilometrů čtverečních pralesa, což je desetkrát větší rozloha než oblast New Yorku.

V září byla pokácena oblast 1447 km čtverečních, což je o něco méně než v případě července, kdy šlo o 2255 km2.

Výzkumníci a ochránci přírody považují za hlavního viníka pravicového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který volá po rozvoji Amazonského pralesa a po omezení pravomocí environmentální agentury IBAMA týkajících se ochrany pralesa.

Amazonský prales v srpnu postihly rozsahem rekordní požáry, jejichž vznik vědci spojují s odlesňováním. Lidé totiž z pralesa těží dřevo, zatímco zbytky lesa žďáří pomocí ohně, aby zde mohli začít zakládat pole nebo pastviny. Kromě toho připadá doba odlesňování na nejsušší období v roce mezi květnem a zářím. Letošní doba dešťů přišla se zpožděním a přinesla jen částečnou úlevu. Ovšem podle expertů bude odlesnění pokračovat i v příštím roce. Otázkou nyní je, jak ho zastavit, řekl agentuře Reuters výzkumník Paulo Barreto z neziskové organizace Imazon.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.