Evropa v kleštích velmocí

Američtí představitelé na Mnichovské konferenci vystřelili jedovatý šíp: požadují po Evropanech (ne)spolupráci s Čínou.

V reakci na Mnichovský bezpečnostní summit Financial Times píší, že EU se ocitá v sevření z jedné strany USA a z druhé Čínou.

Američtí představitelé vystřelili na Mnichovské konferenci po Evropanech jedovatý šíp: (ne)spolupráci s Čínou.

Ministr obrany USA Mark Esper věnoval celý svůj projev varování před Čínou (viz také podcast 4. týden podle !Argumentu), ale  pozadu nezůstala ani demokratka Nancy Pelosiová, která všude vidí čínskou státní kontrolu. Je to důležité upozornění, píší FT, že odpor vůči Číně zasahuje v USA celé politické spektrum, a nezmění se ani po volbách.

EU sama se snaží postupovat vůči Číně rázněji. Ale jak summit ukázal, když napětí mezi oběma velmocemi poroste, může to být právě EU, kdo se uvízne mezi nimi.

Evropané nesdílejí čínské hodnoty, ale nechtějí být pod tlakem a už vůbec ne nuceni, aby se od Číny odřízli.

Esper dával najevo svůj odpor k tomu, aby Evropané využívali čínské technologie pro budování sítí 5G, podobně jako Pelosiová. Naznačil dokonce, že by evropský přístup k Číně mohl vést k omezení vojenské podpory NATO. Evropané by se měli probudit, tvrdil.

Ale jaké jsou jiné možnosti? Britské noviny připomínají, že Esper dostal otázku – když ne Huawei, tak kdo tedy? Jeho reakce byla pozoruhodná: řekl, že je to dobrá otázka.

Financial Times dále  tvrdí, že EU má zpoždění, protože teprve před rokem označila Čínu za „systémového rivala“ v některých oblastech, v řadě jiných je ovšem partnerem k vyjednávání.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.