Druhý den na Mnichovské bezpečnostní konferenci: Macron, Pompeo a nenávist vůči Číně

Sobota na Mnichovské bezpečnostní konferenci byla ve znamení vztahů mezi USA a EU. Francouzský prezident požadoval větší nezávislost na Američanech a tlačil na urychlení postupu.

Emmanuel Macron si pro sebe ukradl sobotu. Mluvil jasně a rázně, Evropa se podle něj musí stát strategickou mocností. Chce, aby se Německo rychleji vyjadřovalo k jeho evropským iniciativám. Prohlásil, že se necítí „frustrován“, ale je netrpělivý. Francouzsko-německá osa musí rozvíjet novou dynamiku, Evropa musí být suverénnější a méně závislá na USA, jak vojensky, tak technologicky.

Podle Macrona jde o „moment pravdy pro Evropu“. Německo by podle něj mělo diskutovat o jaderných zbraních. Nabídl také, že francouzské jaderné zbraně spojí s evropskou bezpečnostní strategií.

Německá reakce byla ovšem zdrženlivá. Ministryně obrany Kramp-Karrenbauerová uvedla, že v této oblasti panuje mnoho nejasností, protože Macron odmítl francouzský jaderný deštník podvolit evropskému velitelství. AKK i nadále vidí USA jako důležitého partnera, neboť základní osou a hlavní konstantou v rámci NATO je jaderný deštník USA.

Na konferenci se ovšem neprojevily jen rozdíly mezi Francií a Německem, ale především odlišné postoje mezi Německem a USA. Ministr zahraniční USA Pompeo byl v rozporu s německým prezidentem Steinmeierem, který ve své úvodní řeči hovořil o egoismu USA. Pompeo prohlásil: „Západ vyhrává. My vyhráváme.“

Americký ministr obrany Esper zase v projevu opakovaně zdůrazňoval, že největším problémem USA je Čína. Svět se musí probudit a rozpoznat čínské ohrožení.

Čínský ministr zahraničí Wang I označil tato obvinění za lži. USA se prostě musejí smířit s tím, že budou koexistovat s rostoucí supervelmocí Čínou.

Druhý den Mnichovské konference se vyznačoval velmi ostrým tónem. Ale bylo prý jasné, uvádí oficiální zpravodajství, že aktéři Západu jsou jednotní a mají společnou strategii vůči Číně, Rusku a Iránu – kooperativně je zavázat v systému.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.