EU chce mít zákon o dodávkách během krize

Nový zákon by měl odstranit velkou zranitelnost evropských firem v rámci globálních dodavatelských řetězců.

Evropská komise plánuje začátkem příštího roku představit návrh nových pravomocí, které by Bruselu umožnily zajistit dodávky během krize. Vyplývá to z nové interní zprávy.

Evropská unie se v uplynulém roce potýkala s velkými problémy v rámci dodavatelských řetězců, a to hned na několika frontách, které ukázaly celkovou zranitelnost bloku. Jednalo se například o omezení vývozu v souvislosti se závodem v očkování populace a ve snaze udržet očkování v rámci EU. Pandemie jen prohloubila už existující obavy ze závislosti na výrobě v Asii, rouškami počínaje a mikročipy konče.

Obavy jsou také spojeny s faktem, že 98 % kovů ze vzácných zemin pochází z Číny. Například nedostatek hořčíku způsobil velké problémy evropským výrobcům automobilů, letadel a elektroniky.

Podle slov eurokomisaře pro vnitřní trh Thierry Bretona předloží Komise nový zákon během jara. Zákon se má týkat opatření, která je možné aktivovat k zajištění bezpečnosti dodávek během krize. Mohlo by to znamenat kontroly vývozu či nové pravomoci EU týkající se informací o zásobách, výrobě a dodavatelských řetězcích firem v EU. Podle úředníků by se zákon měl rovněž týkat snížení závislosti EU na Číně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.