Německo odmítlo dodat zbraně Ukrajině

Krok je součástí nové restriktivní politiky Německa ve vývozech zbraní. Cílem je podpořit v řešení konfliktů diplomacii.

Německo zopakovalo, že odmítá poslat na Ukrajinu obranné zbraně, které by podle Kyjeva pomohly odrazit potenciální ruskou invazi. Odmítání prodejů zbraní je součástí nové německé mírové politiky, cílem je omezit vývoz zbraní a podpořit mír prostřednictvím diplomacie.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v pondělí 17. ledna během projevu v Kyjevě prohlásila, že doufá v diplomatické řešení současného napětí s Ruskem kvůli Ukrajině. Zároveň však Moskvu varovala, že v případě útoku na Ukrajinu bude trpět.

Diplomacie je podle ní jedinou cestou, jak řešit konflikty. Zdůraznila, že současná restriktivní politika v oblasti prodeje zbraní je „zakořeněná v naší historii“. Německo prý bude Ukrajinu podporovat jinými prostředky.

„Nejúčinnější pákou, kterou máme k podpoře Ukrajiny, je jednoznačný, a především jednomyslný závazek EU, G7 a NATO,“ sdělila dále v Kyjevě.

Její ukrajinský protějšek Dmitro Kuleba prohlásil, že „každá země udělá k podpoře Ukrajiny to, co bude považovat za nezbytné a za odpovídající svým národním zájmům“. Když se snažil Baerbockovou přesvědčit o nutnosti dodávek zbraní, řekl také, že Ukrajina bude usilovat o získání dalších zbraní z jiných zdrojů.

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk ve víkendovém rozhovoru prohlásil, že ukrajinský lid je německým postojem „mimořádně zklamán“. USA, Velká Británie, Litva a Francie přislíbily Ukrajině dodatečnou pomoc a budou jí prodávat nové obranné zbraně – protiraketové střely Javelin, střely Stinger, ruční zbraně a čluny. Británie již začala na Ukrajinu dodávat protipancéřové zbraně.

V pondělí večer Baerbocková odletěla z Kyjeva do Moskvy, kde bude o zmírnění napětí na Ukrajině diskutovat se Sergejem Lavrovem.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.