Sucha v Číně ohrožují globální potravinovou bezpečnost

Špatná úroda v důsledku sucha a záplav by mohla zvýšit tlak na světový trh s potravinami.

Spalující vedra ve střední a jihozápadní Číně a záplavy na severovýchodě ohrožují sezónu sklizně obilí, která každoročně dosahuje stovek milionů tun, napsala agentura Bloomberg.

Největším rizikem je pro Čínu snížení produkce a zvýšení závislosti na dovozu, což by mohlo zvýšit tlak na zbytek světa, píše článek. Výnosy a vývoz potravin v jiných částech světa jsou rovněž ohroženy abnormálním počasím, což Čínu, která je největším dovozcem potravin na světě, staví do svízelné situace.

Nejhorší sucho od počátku 60. let 20. století, které postihlo regiony podél řeky Jang-c‘-ťiang a provincii S‘-čchuan, je připisováno skutečnosti, že se zde produkuje téměř polovina rýže v zemi. Je známo, že při pěstování se spotřebuje velké množství vody. Vedle rýže byla postižena také čínská zemědělská výroba kukuřice a částečně i sóji, i když většina olejnin se pěstuje především na severu země. V provincii S‘-čchuan byla vedra a sucho tak extrémní, že zde došlo k zastavení průmyslové výroby. Intenzivní vlna veder a sucha na jihu Číny v povodí řeky Jang-c‘-ťiang vedla k poklesu hladiny vody v přehradách, což omezuje výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách, zatímco poptávka po klimatizaci prudce roste. Provincie je na elektřině produkované ve vodních elektrárnách závislá z 80 %, proto místní úřady rozhodly o pozastavení výroby, informoval Quartz 18. srpna.

„Vliv nepříznivých povětrnostních podmínek nyní oslabí čistou potravinovou bilanci pevninské Číny v současném cyklu sklizně,“ uvedl Charles Hart, komoditní analytik společnosti Fitch Solutions, kterého agentura Bloomberg oslovila. Poznamenal, že podzimní sklizeň představuje přibližně 75 % celkové letošní sklizně obilí. Její výsledek rozhodne o tom, zda Čína dosáhne svého cíle 650 milionů tun produkce.

Severovýchodní části Číny pro změnu trápí záplavy v důsledku silných dešťů. Došlo tak k zaplavení části provincií Liaoning a Jilin, což by mohlo snížit produkci kukuřice o 4,5 milionu tun. Očekává se, že Čína v letošní sezóně vyprodukuje přibližně 270 milionů tun kukuřice, což je přibližně stejně jako v předchozím roce.

Rozsah ztrát na úrodě stále závisí na počasí a v tomto směru mají meteorologové dobré zprávy: v jižní Číně se v příštích 10 dnech očekávají deště, které pravděpodobně zmírní sucho v některých regionech.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.