Katar: Stadiony, které přinesly smrt

V Kataru má 20. listopadu začít mistrovství světa ve fotbale, jaká je však odvrácená stránka tohoto šampionátu?

Mistrovství světa ve fotbale se blíží a při této příležitosti italský web Collettiva přinesl rozhovor s Riccardem Nourym, autorem knihy „Quatar 2022, i Mondiali dello sfruttamento(Katar 2022, mistrovství světa ve vykořisťování), která se zabývá smrtí tisíců dělníků během let příprav na tuto velkou fotbalovou událost.

Katar je mladá země, která je známá nejen svými obrovskými zásobami ropy, ale i stejně obrovskou nerovností a represemi v oblasti popírání lidských práv, zejména vůči ženám.

V posledních několika letech, kdy se FIFA v roce 2010 rozhodla svěřit arabské zemi pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2022, se nedostatek práv ještě více přesunul do světa práce, zejména na miliony migrantů z celého světa, kteří byli při výstavbě zařízení v Kataru vykořisťováni a stávali se oběťmi. O tom právě pojednává kniha Riccarda Nouryho, spisovatele a novináře, mluvčího organizace Amnesty International Italia. Kniha, která kromě četných zpráv a svědectví o téměř naprostém nedodržování občanských práv hledá především odpověď na dvě otázky: Kolik lidských životů bylo obětováno pro uskutečnění snu o pořádání mistrovství světa ve fotbale? A kam až dospělo vykořisťování migrující pracovní síly? Podle údajů zveřejněných Úřadem pro plánování a statistiku zemřelo v letech 2010 až 2019 15 021 zahraničních pracovníků všech věkových kategorií a profesí. Z nich bylo 9 405 (63 %) asijského původu, většinou (87 %) mužů.

„Skutečný počet se nikdy nedozvíme, šlo o lidi, kteří měli v Kataru, kde platí zákaz zakládání odborů, jen velmi málo sociálních vazeb. A vzhledem k tomu je obtížné získat kompletní evidenci zabitých v průběhu let,“ říká Noury.

V roce 2021 deník The Guardian informoval o 6500 zjištěných obětech migrujících pracovníků z Indie, Pákistánu, Nepálu, Bangladéše a Srí Lanky.

V posledních deseti letech se Katar pustil do bezprecedentního stavebního programu, který byl z velké části přípravou na fotbalový turnaj v roce 2022. Kromě sedmi nových stadionů byly dokončeny nebo se realizují desítky velkých projektů, včetně nového letiště, silnic, systémů veřejné dopravy, hotelů a nového města, které bude hostit finále mistrovství světa.

Ačkoli záznamy o úmrtích nejsou kategorizovány podle profesí nebo místa výkonu práce, je pravděpodobné, že mnoho pracovníků, kteří zemřeli, bylo zaměstnáno na těchto infrastrukturních projektech mistrovství světa, říká Nick McGeehan, ředitel FairSquare Projects, skupiny zabývající se ochranou pracovních práv v Perském zálivu. „Velmi významná část migrujících pracovníků, kteří zemřeli od roku 2011, byla v zemi jen proto, že Katar získal právo pořádat mistrovství světa,“ řekl McGeehan.

Podle Nouryho by se zpravodajství a komentáře během nadcházejícího mistrovství světa nemělo věnovat pouze stránkám sportu, ale měla by se využít příležitost hovořit o lidských právech, a to nejen v souvislosti s pracovním vykořisťováním.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.