Švýcarsko v srpnu dovezlo ruské zlato v hodnotě 324 milionů dolarů

Jedná se o rekordní množství dovezeného zlata, na které EU i Švýcarsko od srpna uvalily sankce.

Podle informací agentury Bloomberg vzrostl dovoz zlata z Ruska do Švýcarska na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. Do Švýcarska ho bylo dovezeno 5,7 tuny v hodnotě 324 milionů dolarů, což je rekordní množství od dubna 2020.

Drahý kov oficiálně nepocházel z Ruské federace, ale z Velké Británie. Údaje Spolkového celního úřadu totiž registrují pouze poslední místo odeslání, nikoli poslední místo zpracování dovezeného zlata.

USA, Evropská unie, Švýcarsko a další země sankcionovaly nové zlaté tyče, nikoli ty, které byly z Ruska vyvezeny před 4. srpnem 2022.

Evropská unie nový balíček sankcí proti Rusku zavedla v červenci, jeho hlavním omezením je právě zákaz dovozu ruského zlata. Na začátku srpna podpořilo tyto sankce také Švýcarsko. V červenci se zvýšil i dovoz zlata z Ruska do Číny, podle čínských celních statistik dosáhl výše 108,8 milionu dolarů – 8,6krát více než v červnu (12,7 milionu dolarů) a 50krát více než v červenci loňského roku (2,2 milionu dolarů).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.