Jazzové okénko Jana Schneidera: Flowers for Albert, Buddy Rich & Gene Krupa a Return of the Lost Tribe

Nedělní jazzový průvodce Jana Schneidera pokračuje dalším dílem. Dnes nabídne skladby Flowers for Albert, Buddy Rich & Gene Krupa a Return of the Lost Tribe.

Dnes začnu zlehýnka, takovým skoro dětským popěvkem, zahraným tak, že by mohl být vstupní lekcí pro zájemce o jazz. Tenorsaxofonista David Murray napsal krásný motiv Flowers for Albert a velmi nápaditě se v něm vyřádil, spolu altsaxofonistou Henry Threadgillem, kornetistou Lawrence „Butch“ Morrisem, trumpetistou Bobby Bradfordem a trombonistou Craigem Harrisem. Úžasnou šťávu tomu všemu dodávají činely bubeníka Steve McCalla, nádherně dynamickou basu, která skutečně „tvrdí muziku“, hraje Wilber Morris a celé to vkusně doplňuje pianista Curtis Clark.

Trochu bubenické exhibice předvedou slavní Buddy Rich a Gene Krupa, ale hned v úvodu to všechno okoření svým stepováním nezapomenutelný Sammy Davis Jr., který na závěr oba borce obdaruje, aby i oni měli pěknou vzpomínku.

Trochu mystiky na závěr. Skladatel, bubeník a kapelník Kahil El’Zabar se svým obrovským Infinty Orchestra hraje skladbu „Return of the Lost Tribe“. Po úvodním sólu Ernesta Dawkinse vynikne krásně aranžovaná orchestrální část, a po ní se blýskne trombonista Joseph Bowie. A pod tím vším se opakuje ostinátní figura, která se ale rozvíjí a obměňuje díky jemnému rytmickému předivu dvanácti hráčů na různé bicí nástroje. Finále skladby tvoří vypjaté saxofonové sólo skvělého Ernesta Dawkinse. Aranžmá bubeníka El’Zabara na závěr potvrdí, že se učil u těch nejlepších, jmenovitě bych si tipnul Gila Evanse a Charlie Minguse.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.