Evropa se musí připravit na výpadky mobilních sítí

Scénář, který si málokdo z nás dovedl představit. Situace obdobná té, na kterou se dívají děti v pohádce „Krtek ve snu“. Aby problémů nebylo málo, očekává se i blackout mobilní sítě.

Čeká nás návrat zpět do dob „bez signálu“? Médii proběhla zpráva o možných výpadcích mobilních sítí v případě, že v zimě nebude dostatek energie. V souvislosti s aktuální situací se představitelé telekomunikačního průmyslu obávají, že krutá zima dá zátěžovou zkoušku evropské telekomunikační infrastruktuře. „V současné době není v mnoha evropských zemích dostatek záložních systémů, které by zvládly rozsáhlé výpadky proudu“, uvedli společně šéfové čtyř evropských telekomunikačních společností a zvýšili tak vyhlídky Evropanů na výpadky mobilních sítí. Evropa má téměř půl milionu telekomunikačních věží. Většina z nich má záložní baterie, které ovšem vydrží zabezpečit provoz mobilních antén jen na přibližně 30 minut. Mnohé země Evropské unie, včetně Francie, Švédska a Německa, se proto snaží zajistit, aby bezproblémová komunikace mohla pokračovat i v případech, že výpadky proudu skončí vyčerpáním záložních baterií instalovaných na tisících celulárních antén rozmístěných na jejich území.

Francouzský distributor elektřiny, společnost Enedis, varuje, že potenciální výpadky elektřiny mohou být až na několik hodin a postihnou různé části země. Základní služby, jako jsou nemocnice, policie a vláda, nebudou podle nich ovlivněny. Francouzská vláda uvedla, že s telekomunikačními operátory a Enedis o této otázce jednala během léta. Francouzská federace telekomunikací (FFT) zastupující mobilní operátory apeluje na společnost Enedis, aby zajistila jejich antény proti výpadkům proudu. Enedis výsledky jednání s vládou odmítla komentovat, klíčové je ale podle nich zásobování prioritních zákazníků, jako jsou nemocnice, klíčová průmyslová zařízení a armáda. Bude pak tedy na úřadech, aby přidaly infrastrukturu telekomunikačních operátorů do seznamu těchto prioritních zákazníků.

Francie má asi 62 000 mobilních věží a francouzský průmysl zatím podle prezidentky FFT Lizy Bellulové nebude schopen vybavit všechny antény novými bateriemi. I telekomunikační společnosti ve Švédsku a Německu vyjádřily obavy ohledně potenciálního nedostatku elektřiny. Švédský telekomunikační úřad PTS uvedl, že spolupracuje s telekomunikačními operátory a dalšími vládními agenturami na hledání řešení, jedná se o tom, co se stane, pokud bude elektřina na příděl. PTS také financuje nákup přenosných mobilních stanic, které by zvládly delší výpadky proudu. Také italská telekomunikační lobby požaduje, aby mobilní síť byla vyloučena z jakéhokoli výpadku proudu nebo opatření na úsporu energie, a svůj návrh předloží nové italské vládě. V Německu má Deutsche Telekom 33 000 mobilních rádiových stanic a její mobilní nouzové napájecí systémy mohou podporovat pouze malý počet z nich současně, jak uvedl mluvčí společnosti. Deutsche Telekom bude používat mobilní nouzové napájecí systémy, které v případě dlouhodobých výpadků proudu spoléhají hlavně na naftu.

Na zmírnění dopadu nedostatku energie s mobilními operátory spolupracují i výrobci telekomunikačních zařízení Nokia a Ericsson. Podle zástupců telekomunikačních společností je prioritní, aby telekomunikační operátoři zrevidovali své sítě, snížili spotřebu energie a modernizovali svá zařízení pomocí energeticky účinnějších rádiových konstrukcí. Aby šetřily energii, používají telekomunikační společnosti též software k optimalizaci provozu, který zařízení „uspí“ v momentech, kdy se nepoužívají, a vypne různá pásma spektra. Telekomunikační operátoři také spolupracují s národními vládami, aby zkontrolovali, zda jsou zavedeny plány na zachování kritických služeb. Evropské země jsou po desetiletí zvyklé na nepřetržité napájení a obvykle nemají generátory, které by zálohovaly energii na delší dobu. Uvidíme tedy, jak si se situací poradí zástupci telekomunikačního sektoru i jednotlivé evropské vlády.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.