Federální rozpočet Ruska březen-září 2022

Graf týdne ukazuje na situaci ruského státního rozpočtu podle oficiálních a nově zveřejněných čísel.

Federální rozpočet Ruska (2022), zdroj: MMI

Ministerstvo financí zveřejnilo předběžný odhad plnění federálního rozpočtu za 9 měsíců letošního roku. Tyto údaje ukazují, že situace v rozpočtové sféře se nadále plynule zhoršuje z hlediska vztahů mezi rozpočtovými příjmy a výdaji. Příjmy ruského rozpočtu zůstávají meziročně záporné, zatímco výdaje rychle rostou (+32 % meziročně v září).

Oficiální čísla ukazují, že od března se výrazně snížila složka příjmů rozpočtu z prodeje ropy a plynu. Je ale také patrné, že se snížily i ostatní rozpočtové příjmy, které nejsou spojeny s ropou a plynem, a to meziročně o 4,3 %. Na druhou stranu se ale zvýšily výdaje státního rozpočtu, a to meziročně o 20,8 %.

Federální rozpočet se v posledních čtyřech měsících nachází v deficitu (v září činil deficit -83 miliard rublů), nicméně z perspektivy posledních devíti měsíců se nachází stále v symbolickém přebytku, a to díky vysokým příjmům v prvním čtvrtletí.

Podle prognóz ministerstva financí budou příjmy v letošním roce 27,693 miliardy, výdaje 29,006 miliardy a schodek 1,313 miliardy RUB. Zatím tyto prognózy vypadají z hlediska příjmů optimisticky. Výdaje rozpočtu by mohly být vyšší, protože se zdá, že v tomto čísle ještě nejsou zahrnuty náklady na právě probíhající mobilizaci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.