Vývoz obilí z Ukrajiny v nejistotě

Jaká byla situace krátce po pozastavení ruské účasti na tzv. potravinové dohodě s Ukrajinou, OSN a Tureckem?

Od 29. října Rusko pozastavilo v návaznosti na útok dronem na lodě v Sevastopolu účast na potravinové dohodě, kterou uzavřeli 22. července v Istanbulu zástupci Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN.

Do 2. listopadu vývozy obilnin z Ukrajiny díky kooperace Ukrajiny a Turecka pokračovaly. Včera, 1. listopadu, se objevila informace, že 2. listopadu dojde k přerušení dopravy. 2. listopadu ráno se ovšem objevila další zpráva, že OSN věří, že doprava bude obnovena 3. listopadu. Situace je tedy velmi nepřehledná (a mění se). Doposud víme:

Po odstoupení Ruska od dohody se do zajištění dodávek obilí z ukrajinských přístavů zapojila OSN a Turecko. 30. října opustilo ukrajinské přístavy 6 lodí se 186,4 tisíci tunami zemědělských produktů, ale do humanitárního koridoru zatím nevpluly (stav ke 31. říjnu). Lodě směřují do Nizozemska, Spojeného království, Alžírska, Džibutska, Egypta a Turecka.

31. října se OSN, Ukrajina a Turecko dohodly na dopravním plánu pro 16 lodí proplouvajících námořním koridorem. Společné koordinační centrum v Istanbulu na to Rusko upozornilo. Kromě toho se Turecko a OSN dohodly na vytvoření 10 inspekčních týmů, které zkontrolují 40 plavidel.

Celkem 12 lodí s 354 500 tunami zemědělských produktů dne 31. října už opustilo přístavy Oděsa, Černomorsk a Južnyj, uvedlo ukrajinské ministerstvo infrastruktury. Míří do zemí Asie, Afriky a Evropy.

Francie spolu s dalšími zeměmi Evropské unie pracuje na možnostech pozemního vývozu obilí z ukrajinských černomořských přístavů, uvedl ministr zemědělství a potravinové suverenity republiky Marc Fenod. Jako alternativa k námořní trase se zvažuje trasa přes Rumunsko a Polsko. Turecko bude i nadále usilovat o to, aby se obilí dostalo na světové trhy, uvedl pak prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecký lídr zdůraznil, že vývoz 9,3 milionu tun obilí z Ukrajiny zmírnil dopady potravinové krize.

V tureckých teritoriálních vodách čeká na inspekci celkem 97 plavidel s nákladem z ukrajinských přístavů a 15 plavidel směřujících do přístavů v Černém moři. Kromě toho je v programu zaregistrováno 87 plavidel (stav k 31. říjnu).

Ruský prezident Vladimir Putin 1. listopadu prohlásil, že Rusko svoji účast na potravinové dohodě jenom pozastavilo a nehodlá z dohody odstoupit. Uvedl také, že motivem Ruska pro účast na dohodě je „pomoc“ nejchudším zemím. Opět kritizoval, že těmto zemím se dostává jenom 3 až 5 % ukrajinského obilnin, zatímco 35 % končí podle něj v Evropské unii. OSN  v říjnu uvedla, že v nejchudších zemích končí skoro 20 % obilnin exportovaných z Ukrajiny v rámci dohody. „Iniciativa pod vedením OSN pomohla stabilizovat a následně snížit celosvětové ceny potravin a přesunout cenné obilí z jedné ze světových zásobáren chleba na stoly těch, kteří ho potřebují,“ konstatuje zpráva OSN.

Ukrajinské exporty obilnin Zdroj: OSN (stav: konec září 2022)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.