Brazílie: Lula se po volebním vítězství zavázal ukončit odlesňování Amazonie

Při oslavách svého vítězství nad krajně pravicovým prezidentem Jairem Bolsanarou slíbil Lula v příštích čtyřech letech odvážnější kroky v oblasti životního prostředí.

„Bojujme za nulové odlesňování,“ řekl ve svém vítězném projevu Luiz Inácio Lula da Silva. „Brazílie je připravena znovu hrát vedoucí úlohu v boji proti klimatické krizi a chránit všechny naše biomy, zejména amazonský deštný prales.“

Toto oznámení uvítaly zejména Německo a Norsko, jsou totiž největšími dárci do tzv. Amazonského fondu, jehož činnost by tak mohla být obnovena.

Tato iniciativa, která byla zahájena v roce 2008 během druhého funkčního období Luly da Silvy, se snaží předcházet odlesňování největšího tropického deštného pralesa planety, monitorovat ho a bojovat proti němu.

Nástup Jaira Bolsonara do prezidentského úřadu v lednu 2019 však znamenal zlom. Za čtyři roky svého působení Bolsonaro systematicky oslaboval zákony a kontrolní mechanismy na ochranu amazonské oblasti.

Podle Světového fondu na ochranu přírody se Amazonie rozkládá na ploše 6,7 milionu kilometrů čtverečních.

Bez zdravé Amazonie, jejíž stromy pohlcují oxid uhličitý z atmosféry, bude nesmírně obtížné zastavit oteplování planety na nebezpečnou úroveň. Nedávné vědecké výzkumy ukázaly, že části pralesa již nyní vypouštějí více CO2, než pohlcují, a z dříve klimatického přítele se tak stává nepřítel klimatu.

Za Bolsonarova působení bylo každou sekundu zničeno 15 stromů. S každým z nich odešla mnohem větší populace dalších živých bytostí, jako je hmyz, termiti, houby, mechy a lišejníky, které jsou nezbytné pro zdravé fungování přírody a chemické složení naší atmosféry.

Psali jsme:

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.