Poškozené deštné pralesy se možná už nikdy neobnoví

Nová výzkumná zpráva dospěla k závěru, že rozloha deštného pralesa dosáhla kritického bodu.

V některých částech Amazonie bylo životní prostředí zničeno natolik, že oblasti deštného pralesa dosáhly „bodu zvratu“. Tyto pralesy se možná už nikdy neobnoví, napsal britský deník Guardian s odkazem na studii konsorcia Amazonia Against the Clock, která zahrnuje všech devět amazonských zemí.

„Bod zlomu není budoucí scénář, ale fáze, která již v některých částech regionu nastala,“ uvádí se ve zprávě. Zpráva dále uvedla: „V Brazílii a Bolívii bylo zničeno 90 % všech lesů a degradována vegetace. V důsledku toho byly v obou zemích tropické lesy nahrazeny savanami.“

Organizace původních obyvatel Amazonie, které zastupují 511 národů, vyzývají k uzavření dohody o trvalé ochraně 80 % amazonské vegetace do roku 2025. Z původního lesa se dnes zachovalo pouze 74 %. Je třeba urychleně jednat nejen za účelem ochrany zbývajících rostlin, ale také za účelem obnovy zničených oblastí a návratu na úroveň 80 %.

Vědci navrhují předat více oblastí Amazonie domorodému obyvatelstvu, aby se zvýšil podíl obnovené a těžbou nedotčené půdy. V současné době má těžba jeden z nejnegativnějších dopadů v regionu.

Ještě větší obavy vzbuzuje zemědělství. Podle zprávy se 84 % lesů kácí kvůli zemědělské půdě a od roku 1985 se plocha půdy určené pro zemědělství ztrojnásobila.

Celou novou zprávu si můžete přečíst (anglicky) zde.

Psali jsme:


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.