Velká Británie a Indie podepsaly dohodu o vízech

Ujednání je součástí hledání nové pobrexitové obchodní dohody Velké Británie a Indie.

Na základě nové dohody bude každoročně vydáno až 3 000 víz pro občany Indie ve věku 18-30 let s vysokoškolským vzděláním, kteří budou moci ve Spojeném království pracovat po dobu dvou let. Stejné podmínky budou platit i pro Brity cestující do Indie. Tato skutečnost byla oznámena na internetových stránkách vlády Spojeného království. Informace o dohodě přinesl server Politico 15. listopadu 2022.

„Z vlastní zkušenosti vím, jak neuvěřitelnou hodnotu mají naše hluboké kulturní a historické vazby s Indií. Jsem velmi rád, že ještě více nejchytřejších mladých lidí z Indie bude mít nyní příležitost poznat vše, co život ve Spojeném království nabízí, a naopak, naše ekonomiky a společnosti budou bohatší,” uvedl britský premiér Rishi Sunak.

Dohoda o vízech byla podepsána v předvečer schůzky obou lídrů o obchodní dohodě.

Sunak pro média také uvedl, že obchodní dohoda s Indií je pro Spojené království „fantastickou příležitostí“. Nicméně rovněž dodal: „Neobětoval bych kvalitu za rychlost. A to platí pro všechny obchodní dohody. Je důležité, abychom je uzavřeli správně, a ne je uspěchali, a to je přístup, který budu zastávat.“ Server Politico nedávno informoval, že nový britský premiér se v otázce obchodních dohod Británie po jejím odchodu z EU rozchází se svými předchůdci. Na rozdíl od nich dává přednost hloubce dojednané dohody před rychlostí jejího uzavření.

Mezi hlavní podmínky obchodní dohody mezi Indií a Spojeným královstvím patří více víz z britské strany a nižší dovozní cla na skotskou whisky a automobily z té indické. Obrat dvoustranného obchodu v současné době činí více než 31 miliard dolarů a do roku 2030 jej země plánují zdvojnásobit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.