Turecko objevilo ropné pole za 12 miliard dolarů

Čistý objem objevených zásob ropy na jihovýchodě Turecka činí podle současných odhadů asi 150 milionů barelů.

Turecko objevilo nové ropné pole v oblasti hory Gabar na severovýchodě země. Prezident Recep Tayyip Erdogan to oznámil v televizním projevu po zasedání vlády, informovala agentura Anadolu.

Podle tureckého prezidenta činí čistý objem objevených zásob ropy 150 milionů barelů, cena se odhaduje na 12 miliard dolarů. Erdogan poznamenal, že denní produkce tureckého národního producenta ropy Türkiye Petrolleri, která se před pěti lety pohybovala kolem 40 000 barelů, se nyní zvýšila na 65 000 barelů denně.

„Zatímco mnoho ropných a plynárenských společností během pandemie ‚složilo ruce v klín‘, Türkiye Petrolleri urychlila své průzkumné a těžební aktivity. Jen v roce 2021 bylo objeveno dalších 34 polí a k našim současným rezervám přibylo dalších 71 milionů barelů,“ uvedl k tomu prezident Erdogan.

V roce 2022 bylo v Turecku objeveno 10 ložisek na pevnině a oblast Gabara je jedním z největších. Dva vrty objevené v Adanu v červnu tohoto roku byly oceněny na 1 miliardu dolarů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.