SCMP: Státní návštěva Si Ťin-pchinga v Moskvě by měla dalekosáhlé důsledky pro mezinárodní postavení Číny a vztahy se Západem

Návštěva čínského lídra by dala najevo strategickou volbu Pekingu postavit se na stranu Moskvy.

Pro Čínu by vleklý konflikt na Ukrajině znamenal užitečné odvedení pozornosti od soupeření Washingtonu s Pekingem. To pomáhá vysvětlit odhodlání Číny zvýšit potenciál ruského prezidenta Vladimira Putina pokračovat ve válce, napsaly hongkongské noviny South China Morning Post k čínsko-ruským vztahům. Autorem textu je bývalý čínský diplomat Š’ Ťiang-tchao.

Navzdory neúspěchům Moskvy na bojišti čínští pozorovatelé obecně očekávají, že konflikt bude nákladnou, zdlouhavou a vleklou válkou mezi Ruskem a Západem. Z pohledu Číny je scénář „prohra-prohra“ ve válce na Ukrajině, v níž USA zabřednou v Evropě, velmi lákavý a stále pravděpodobný.

Cesta čínského lídra do Moskvy (o návštěvě letos na jaře 30. ledna hovořilo ruské ministerstvo zahraničí, čínské ministerstvo zahraničí na konci ledna sdělilo, že datum cesty není stanoveno – pozn. red.) by byla významnou událostí v čínské diplomacii s dalekosáhlými důsledky pro její mezinárodní postavení a vztahy s USA a dalšími velmocemi. Návštěva by zdůraznila strategickou volbu Pekingu postavit se na stranu Moskvy v geostrategickém soupeření se Západem a vyslala by signál vzdoru.

Potenciální cestu pravděpodobně využije jak propagandistický aparát Kremlu, tak kritici Číny jako nejjasnější důkaz podpory Pekingu Rusku.

To by také vyvolalo nové otázky ohledně postoje Číny navzdory její proklamované neutralitě v rusko-ukrajinském konfliktu. Hlavní vyslanec Číny při EU Fu Tsung přiznal, že válka na Ukrajině dostala Peking do velmi obtížné situace a stala se vážným problémem pro vztahy Číny s EU.

Odmítnutí Pekingu odsoudit ruskou invazi nebo se připojit k masivním ekonomickým sankcím uvaleným západními zeměmi mělo rovněž negativní dopad na jeho globální image a vztahy s Ukrajinou, napsaly dále noviny. Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Melnyk se vzácně kriticky vyjádřil na adresu Číny, když prohlásil, že „čínský postoj je pro nás stále méně přijatelný“.

Plánovaná výměna na nejvyšší úrovni mezi Pekingem a Moskvou by také mohla ztížit snahu Číny o obnovení vztahů se Spojenými státy a Evropou.  Peking musí pečlivě vyvažovat svou touhu vytvořit silnější protiamerickou osu s Moskvou s větší potřebou obnovit důvěru se západním světem a zmírnit své hospodářské problémy doma, konstatoval Š’ Ťiang-tchao  pro hongkongský list v závěru svého článku.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.