Obchod mezi Kanadou a Čínou láme rekordy

Navzdory pokračujícími politickému napěti mezi oběma zeměmi obchodní výměna v loňském roce rekordně rostla.

Obchod mezi Čínou a Kanadou dosáhl v roce 2022 rekordní hodnoty, když dovoz poprvé překročil hranici 100 miliard dolarů, což je o 16 % více než v roce 2021, vyplývá z údajů kanadského statistického úřadu. Největší kategorií dovozu v roce 2022 bylo spotřební zboží v hodnotě 31 miliard USD, následované elektronickým a elektrickým zařízením v hodnotě 28 miliard USD.

Kanadský vývoz do Číny rovněž dosáhl historického maxima ve výši 27,9 miliardy dolarů a zotavil se z propadu po zatčení čínské finanční ředitelky společnosti Huawei Meng Wan-čou v roce 2018 a zadržení dvou Kanaďanů v Číně. Čína loni zrušila tříletý zákaz dovozu kanadské řepky, který byl uvalen po zatčení Meng Wan-čou, jež se mezitím vrátila do Číny.

Napětí mezi Ottawou a Pekingem však zůstává vysoké kvůli obviněním z čínského vměšování do kanadských voleb a vládnímu potvrzení čínských sledovacích operací.

Podle ekonomů se nicméně podniky dívají dál než na politické napětí, protože poptávka roste a zavedené dodavatelské řetězce se v postpandemickém světě znovu prosazují. Ačkoli mnoho zemí tvrdí, že po pandemii chtějí alternativní strukturu, je nákladné a obtížné přejít k alternativnímu modelu. Hledání alternativ k vytvoření jiné infrastruktury bude trvat podle ekonomů velmi dlouho.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.