Technologie v dlouhodobém horizontu aneb Jak dramaticky se může svět změnit během jednoho života

Je snadné podcenit, jak moc se může svět během života změnit. Když si uvědomíme, jak dramaticky se svět změnil, můžeme si uvědomit, jak odlišný může být svět za několik let nebo desetiletí.

Technologie mohou změnit svět způsobem, který je nepředstavitelný, dokud se tak nestane. Zapnutí elektrického světla by bylo pro naše středověké předky nepředstavitelné. Naši prarodiče by si v dětství jen těžko dokázali představit svět propojený chytrými telefony a internetem, napsal Max Roser pro web Our World in Data.

Stejně tak je pro nás těžké představit si příchod všech těch technologií, které zásadně změní svět, na který jsme zvyklí.

To, že naše vlastní budoucnost může vypadat úplně jinak než dnešní svět, si můžeme připomenout, když se ohlédneme za tím, jak rychle technologie změnily náš svět v minulosti. Právě o tom je tento článek.

Jedním z poznatků, které si z této dlouhodobé perspektivy odnáším, je to, jak neobvyklá je naše doba. Technologické změny byly v minulosti extrémně pomalé – technologie, na které si naši předkové zvykli v dětství, byly pro jejich život klíčové i ve stáří. V ostrém kontrastu s tehdejší dobou žijeme v době mimořádně rychlých technologických změn. Pro poslední generace bylo běžné, že technologie, které byly v jejich mládí nepředstavitelné, se v pozdějším věku staly běžnými.

Dlouhodobá perspektiva technologických změn

Velká vizualizace nabízí dlouhodobý pohled na historii technologií.1 (Pozn. red.: poznámky najdete v původnímtextu na konci článku).

Zdroj: Our World in Data, autor Max Roser, licence CC-BY

Časová osa začíná ve středu spirály. První použití kamenných nástrojů před 3,4 miliony let představuje počátek této historie technologií.2 Každá otočka spirály pak představuje 200 000 let historie. Našim předkům trvalo 2,4 milionu let (12 otáček spirály) než dokázali ovládnout oheň a používat ho k vaření.3

Abych si mohl představit vynálezy z nedávné minulosti – posledních 12 000 let – musel jsem rozvinout spirálu. Potřeboval jsem více místa, abych mohl ukázat, kdy bylo vynalezeno zemědělství, písmo a kolo. V tomto období byly technologické změny rychlejší, ale stále relativně pomalé: mezi každým z těchto tří vynálezů uplynulo několik tisíc let.

Od roku 1800 jsem časovou osu ještě více protáhl, abych ukázal mnoho významných vynálezů, které následovaly jeden po druhém.

Dlouhodobá perspektiva, kterou tento graf poskytuje, jasně ukazuje, jak neobvykle rychlé jsou v dnešní době technologické změny.

Pomocí této vizualizace můžete sledovat vývoj technologií v jednotlivých oblastech. Sledujte například historii komunikace: od písma, papíru, knihtisku, telegrafu, telefonu, rádia až po internet a chytré telefony.

Nebo sledujte rychlý vývoj lidského létání. V roce 1903 uskutečnili bratři Wrightové první let v historii lidstva (ve vzduchu byli necelou minutu) a o pouhých 66 let později jsme přistáli na Měsíci. Mnoho lidí vidělo obojí během svého života: první letadlo i přistání na Měsíci.

Tato rozsáhlá vizualizace také poukazuje na širokou škálu vlivu technologií na náš život. Zahrnuje mimořádně přínosné inovace, jako je vakcína, která lidstvu umožnila vymýtit neštovice, i hrozné inovace, jako jsou jaderné bomby, které ohrožují životy nás všech.

Co přinesou další desetiletí?

Červená časová osa sahá až do současnosti a poté pokračuje zelenou barvou do budoucnosti. Mnoho dnes narozených dětí se i bez dalšího prodlužování průměrné délky života dožije 22. století.

Nové vakcíny, pokrok v oblasti čisté nízkouhlíkové energie, lepší léčba rakoviny – řada budoucích inovací by mohla výrazně zlepšit naše životní podmínky a prostředí kolem nás. Jak ale tvrdím v sérii článků, existuje jedna technologie, která by mohla náš svět změnit ještě zásadněji: umělá inteligence (AI – Artificial Intelligence).

Jedním z důvodů, proč je umělá inteligence tak důležitou inovací, je skutečnost, že inteligence je hlavní hnací silou samotných inovací. Tato rychlá technologická změna by se mohla ještě více urychlit, pokud by byla poháněna nejen lidskou inteligencí, ale také umělou inteligencí. Pokud k tomu dojde, změny, které jsou v současnosti rozvrženy na desítky let, by se mohly odehrát ve velmi krátkém časovém úseku pouhého jednoho roku. Případně ještě rychleji.4

Myslím, že technologie umělé inteligence by mohla mít zásadní transformační dopad na náš svět. V mnoha ohledech už náš svět mění, jak jsem dokumentoval v tomto doprovodném článku. Vzhledem k tomu, že tato technologie bude v příštích letech a desetiletích stále schopnější, může dát obrovskou moc těm, kteří ji ovládají (a představuje riziko, že by se nám mohla zcela vymknout z kontroly).

Takové systémy se dnes mohou zdát těžko představitelné, ale technologie umělé inteligence se vyvíjí velmi rychle. Mnoho odborníků na umělou inteligenci se domnívá, že existuje reálná šance, že během příštích desetiletí bude vyvinuta umělá inteligence na úrovni člověka, jak jsem dokumentoval v tomto článku.

Technologie budou i nadále měnit svět – všichni bychom se měli postarat o to, aby ho měnily k lepšímu.

To, co dnes známe – fotografie, rádio, antibiotika, internet nebo Mezinárodní vesmírná stanice kroužící kolem naší planety – bylo pro naše předky před několika generacemi nepředstavitelné. Kdyby s vámi vaši praprapraprarodiče mohli strávit týden, byli by ohromeni vaším každodenním životem.

Z této historie si odnáším to, že se pravděpodobně ještě za svého života dočkám technologií, které se mi dnes zdají nepředstavitelné.

Kromě tohoto trendu stále rychlejších inovací existuje i druhý dlouhodobý trend. Technologie se stává stále výkonnější. Zatímco naši předkové ovládali kamenné nástroje, my vytváříme celosvětově rozšířené systémy umělé inteligence a technologie, které dokáží upravovat naše geny.

Vzhledem k obrovské moci, kterou technologie dává těm, kdo ji ovládají, je jen máloco tak důležité jako otázka, které technologie se vyvinou během našeho života. Proto se domnívám, že je chybou ponechat otázku budoucnosti technologií na technologiích. To, které technologie budou ovládány kým, je jednou z nejdůležitějších politických otázek naší doby, a to kvůli obrovské moci, kterou tyto technologie poskytují těm, kdo je ovládají.

Všichni bychom se měli snažit získat znalosti, které potřebujeme, abychom mohli přispět k inteligentní debatě o světě, ve kterém chceme žít. Z velké části to znamená získat znalosti a moudrost v otázce, jaké technologie chceme.

 

Autor: Max Roser

Zdroj: Our World in Data, „Technology over the long run: zoom out to see how dramatically the world can change within a lifetime“ (22.02.2023)

Licence: Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.