Švýcarská charita varuje před slábnoucí solidaritou s ukrajinskými uprchlíky

Charitativní organizace pro pomoc Ukrajině tvrdí, že solidarita s uprchlíky z Ukrajiny ve Švýcarsku více než rok po ruské invazi na Ukrajinu výrazně slábne.

Švýcarské hostitelské rodiny stále více nabádají své hosty z Ukrajiny, aby si našli vlastní ubytování. „Ochota poskytovat dobrovolnou podporu a dary se zmenšuje,“ uvádí Julia Petersová, prezidentka charitativní nadace Good Friends for Ukraine. Měnící se nálada je patrná i v komentářích čtenářů k novinovým článkům o Ukrajincích. Lidé si v nich stěžují, že Ukrajinci mají přednostní zacházení,“ řekla listu SonntagsZeitung Petersová. „Mám dojem, že Švýcaři ztrácejí trpělivost,“ dodala. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že uprchlíci se podle Petersové nemohou jednoduše vrátit na Ukrajinu a válka hned tak neskončí.

Právě do Švýcarska z Ukrajiny uprchlo téměř 80 000 uprchlíků. Většině z nich byl udělen zvláštní právní status. Za posledních 12 měsíců ubytovaly soukromé osoby ve Švýcarsku asi 25 000 uprchlíků, ostatní přistěhovalci pak žijí v centrech zřízených místními úřady, přičemž další logistickou podporu a personál poskytuje armáda. Julia Petersová také kritizovala švýcarské úřady za řadu nedostatků. Úřady podle ní nedokázaly aktivně řešit krizi a nepomáhá ani autonomie 26 kantonů v otázkách azylové politiky země. „Stát také příliš málo využívá prostředky sdružování dobrovolníků,“ uvedla. Byrokratické překážky a jazykové problémy podle Petersové odrazují místní firmy od zaměstnávání uprchlíků. Mnoho Ukrajinců nemluví dostatečně dobře švýcarskými jazyky – německy, francouzsky nebo italsky. Ubytování v hostitelských rodinách pro ukrajinské uprchlíky je podle šéfky švýcarské nevládní organizace považováno za největší úspěch v oblasti řešení uprchlické krize.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.