Je pokles čínských vývozů zbraní známkou zbrojení doma?

Čína patří k zemím, které zvyšují obranné rozpočty, pro rok 2023 plánuje zvýšit své vojenské výdaje o 7,2 %.

Podle analytiků by pokles čínského vývozu zbraní mohl signalizovat hromadění vojenských zásob v zemi v souvislosti s rostoucím geopolitickým napětím a poruchami způsobenými pandemií Covid-19, napsaly hongkongské noviny South China Morning Post.

Nové údaje Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) porovnávají čínský vývoz zbraní za poslední dvě pětiletá období. Údaje ukázaly, že vývoz zbraní v letech 2018-2022 klesl o 23 % ve srovnání s lety 2013-2017.

Celkový podíl Číny na celosvětovém vývozu zbraní se v posledních pěti letech snížil z 6,3 % na 5,2 %. V období 2018-2022 však Čína předstihla Německo a stala se čtvrtým největším vývozcem zbraní na světě (po USA, Rusku a Francii).

Více než polovinu (54 %) čínského vojenského vývozu v letech 2018-2022 koupil Pákistán, následují Bangladéš s 12 % a Srbsko s 4,5 %.

Čína se připojila k rostoucímu seznamu zemí, které zvyšují obranné rozpočty, přičemž pro rok 2023 plánuje zvýšit své vojenské výdaje o 7,2 % (nejrychleji za poslední čtyři roky) na přibližně 1,55 bilionu jüanů (224,3 miliardy USD).

„Geopolitické prostředí kolem pevninské Číny se zhoršuje, jsou tu otázky Tchaj-wanu, hranic s Indií a v poslední době i čínsko-japonských vztahů,“ řekl  k vývoji situace Ni Le-siung, profesor na Šanghajské univerzitě politických věd a práva. „Čína musí být vždy připravena na konfrontaci.“

Čínský vojenský dovoz se v období 2018-2022 zvýšil o 4,1 % ve srovnání s předchozími pěti lety, uvádí dále zpráva. Dominantním dodavatelem zůstalo Rusko, na které připadá 83 % veškerého čínského dovozu, na druhém a třetím místě se umístily Francie a Ukrajina.

V letech 2018 až 2022 nakoupila Čína více než 48 % ukrajinského vojenského vývozu (plynové turbíny a motory pro torpédoborce námořnictva a cvičné a bojové letouny), ovšem celkový vývoz ukrajinských zbraní se ve srovnání s předchozím obdobím snížil o 70 %.

Oslovení experti hongkongským novinám řekli, že po skončení pandemie očekávají další růst čínského vývozu zbraní, zájem o ně je například na Blízkém východě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.