FT: Japonsko a EU nepodpořily myšlenku USA na úplný zákaz vývozu do Ruska

Japonsko a EU považují takový nápad za „neproveditelný“.

EU a Japonsko nesouhlasí s návrhem USA na téměř úplný zákaz vývozu do Ruska, uvedl s odvoláním na své zdroje list Financial Times minulý týden.

Prohlášení lídrů skupiny G7 obsahuje podle dokumentů závazek nahradit současný režim sankcí proti Rusku podle jednotlivých odvětví úplným zákazem vývozu s několika výjimkami (některé zemědělské, zdravotnické a další výrobky), uvedly noviny.

Návrh měly minulý týden předložit Spojené státy na přípravné schůzce summitu G7, který se má konat 19. května v japonské Hirošimě. Přichází v souvislosti s rostoucí frustrací Washingtonu ze stávajícího systému plného mezer, které Rusku umožňují nadále dovážet západní technologie.

Zástupci Japonska a zemí EU však podle tří osob informovaných o jednáních naznačili, že takový krok není možný. „Z našeho pohledu to prostě není proveditelné,” uvedl jeden z úředníků, který hovořil pod podmínkou anonymity s listem Financial Times.

Bílý dům odmítl rozhovory s partnery v G7 komentovat. Uvedl ale, že se i nadále budou hledat způsoby, „jak pohnat Rusko k odpovědnosti“.

Nahrazení dosavadního režimu sankcí podle sektorů úplným zákazem vývozu by přineslo riziko opětovného otevření diskusí o účinnosti sankcí a možného oslabení stávajících opatření. Jak noviny připomněly, členské země EU se od února 2022 shodly na 10 balíčcích sankcí proti Rusku, ale neobešlo se to bez „týdnů dohadování mezi členskými státy, z nichž některé si hrozbou veta zajistily výjimky pro svůj průmysl.“

Západní země se nyní zaměřují především na potlačování obcházení sankcí ze strany třetích zemí a zvyšují tlak na státy, jako je Turecko, Spojené arabské emiráty a země ve střední Asii, které po uvalení západních sankcí zvýšily objem obchodu s Ruskem.

Nastávající summit G7 v Hirošimě se má věnovat dopadům války na Ukrajině, hospodářské bezpečnosti, ekologickým investicím a také indo-pacifickému regionu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.