Srbsko je v pohybu a k něčemu se schyluje, míní v Rusku

Balkánské zápisky tentokrát sledují situaci v Srbsku z pohledu hlavního spojence Srbska. Jaké nadcházející změny vidí ruský komentátor?

Srbsko se dalo  do pohybui reálně, neboť z Kosova vykročili někteří Srbové pochodem do Bělehradu, kde se hodlají se 26. května účastnit demonstrace, kterou svolal prezident Aleksandar Vučić ve jménu jednoty Srbů a proti opozici. Ta v Bělehradě uspořádala již dva mítinky pod heslem „Srbové proti násilí“, což byla reakce na tragické události. Ale ruku na srdce, byla to spíše záminka, jak vystoupit proti současné vládě a prezidentovi.

Do dělení národa „my a oni“ vystoupil se svojí řečí srbský patriarcha Porfirij, který projevil nelibost nad ženami, které se takzvaně cítí ohrožené. Měl tím na mysli genderovou tématiku, kdy se některá žena cítí nerovnoprávná. Stěžující si ženu nazval „ubohou nebožačkou prodávající mlhu, jakoby svět závisel pouze na ní“. Patriarchova řeč byla ve své podstatě narážkou na srbskou opozici prosazující „západní morálku“ a „standardy“ včetně „diskuze o uzákonění genderové vyváženosti ale také různorodosti pohlaví (LGBTQIA+∞) v životní praxi počínaje od školky a pokračovala by dále ve všech segmentech života. Viz deník Politika a vyjádření Srbské pravoslavné církve – SPC zde. Podle deníku Politika někteří opoziční politici, například bývalí členové Demokratické strany a nyní vůdci opozice se měli vyjádřit o představitelích SPC, že jde o perverzní násilníky a zloděje.

Prezident Vučić pozval patriarchu Porfirije na oběd a vyslovil mu důvěru. „Církev je jednou z nejdůležitějších institucí v zemi a hraje výjimečnou roli v jednotě národa,“ napsal srbský prezident u fotky na instagramu.

Celá záležitost by se mohla zdát malichernou nebýt kontextu se zahraniční politikou Srbska, počínaje nedávné chvály Vučiće ze strany mluvčího Kremlu Dmitrie Peskova až po srbské odmítnutí účasti na summitu Rady Evropy v Reykjavíku kvůli odlišným názorům na chápání teritoriální integrity včetně Kosova.

Vysvětlení napjatosti v současném Srbsku podal ruský komentátor a znalec srbských poměrů Dmitrij Bavyrin pro státní agenturu RIA Novosti.  Zahrnul do toho očekávání celé srbské společnosti, že situace kulminuje a že je zřejmé, že v dohledné době se v Srbsku může odehrát ledacos.

Bavyrin píše: „Po krvežíznivých 90. letech a na události bohatých let kolem roku 2000 se Srbsko probralo z nudy. Samozřejmě probíhaly politické procesy, a zdánlivě energické s pokusy o barevné revoluce… Ale všechny bouře se nakonec ukázaly shakespearovské, divadelní – kdy se kulisy houpou a jeviště stojí. Ve skutečnosti se nic nezměnilo: Srbsko se vyvíjelo pomalu a prezident Vučić spolehlivě kontroloval situaci.“

Komentátor ruské agentury ale tuší: „Bude tomu rok a půl, co Bělehrad odolává vydírání Západu na téma vztahů s Ruskem. Ukazuje se, že není tak snadné rozbít Srbsko bez bombardování silami NATO. Nyní hrozí, že stabilita skončí.“

Dmitrij Bavyrin si myslí, že sám srbský prezident dal podnět k procesu ke změnám. Podle komentátora je dost dobře možné, že Vučić povede manévr, který si přeje Západ – „ta varianta není vyloučena.“

Bavyrin dále uvádí: „Vučić opakovaně varoval, že jeho schopnost vzdorovat (kvůli Rusku a Kosovu) není neomezená. Zároveň přerušil svůj ústup a již nemůže být tím, kdo učinil „nepopulární rozhodnutí“. Aby se nezničil jako politik, bude muset ustoupit… Pokud by se vzdal, jednal by stejně jako nyní: hledal by ruce na ‘špinavou práci’, odešel by do stínu, schoval by se za řešení aparátu státu.“

Svoji úvahu ruský komentátor uzavírá tvrzením s předpovědí data, kdy dojde k rozuzlení:

„Něco se připravuje – něco, po čem Srbsko završí desetiletí nudné stability, která se v našem rychle se měnícím světě stává luxusem. Co je za Vučičovým manévrem, to se ukáže koncem května, kdy prezident promluví k lidem a uspořádá sjezd vládnoucí strany.“

Článek vychází ve spolupráci s webem Balkánské zápisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.