Průzkum u občanů: EU nedělá dost pro boj s korupcí

Evropská unie před pár dny zveřejnila výsledky průzkumu Eurobarometr, který měří dopad agendy EU na veřejné mínění. Průzkum se týkal oblasti korupce.

Půl roku poté, co se dostal na titulní stránky novin po celém světě korupční skandál Qatargate, byla Evropským parlamentem v rámci Eurobarometru zjišťována spokojenost občanů EU s úsilím příslušných míst o boj proti korupci. Podle jeho výsledků 60 % evropských občanů není spokojeno s úsilím EU v této oblasti, což je o 12 procentních bodů více než v červenci 2019. Tehdy bylo toto číslo 48 %. Oproti začátku mandátu současného Evropského Parlamentu toto zvýšení představuje obrovský nárůst nedůvěry v transparentnost celé EU a jejích orgánů. “Chápu to,” uvedl v reakci na průzkum europoslanec Daniel Freund (Zelení-EFA – Německo). “Jsme šest měsíců po největším skandálu, jaký kdy instituce EU zažily… a od té doby se toho stalo jen velmi málo.” Nový údaj o nedůvěře občanů je zklamáním pro vedoucí představitele EU, kteří po katarském korupčním skandálu slibovali reformy. Mluvčí Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v lednu představila dokonce 14 protikorupčních reforem, nicméně se zdá, že tento krok nestačil k přesvědčení dotázaných občanů. Nedůvěru budí i nový etický orgán navržený Komisí EU, který bude mít podle Financial Times rozpočet pouze 600 000 eur, půjde tedy o méně než polovinu peněz zabavených během vyšetřování katarské kauzy. Do nových voleb do Parlamentu EU přitom zbývá pouhý rok. “Doufáme, že budeme posuzováni podle naší reakce,” uvedla mluvčí Metsolaová. “Pan předseda okamžitě předložil balíček reforem, které pomohou vybudovat firewall a spustit alarm, aby se toto už neopakovalo. Ten se nyní soustavně zavádí.”

Freund však dosud přijatá opatření zpochybňuje. K dnešnímu dni byly totiž plně implementovány pouze dvě z Metsolaové reforem – tedy tak, že skutečně došlo ke změnám pravidel. To je podle něj trochu málo. Velká většina z nich prozatím provedena není. Freud tvrdí, že EU má “přiměřeně” dobrá pravidla, pokud jde o transparentnost lobbingu, střet zájmů, otáčivé dveře a pravidla pro členské státy, velkým problémem však je, že stávající pravidla nejsou vymáhána. Existuje zde kultura beztrestnosti a viděli jsme spoustu případů porušení pravidel, ale nikdy se nic nestalo. Freund se zasazuje o zvýšení transparentnosti a integrity institucí EU, vede též kampaň za nezávislý dohled, pro který získal v Parlamentu většinu. K tomuto Freund dále uvádí: “Právě proto jsem navrhl nezávislý dohled nad těmito pravidly, protože to prostě nefunguje, když europoslanci kontrolují europoslance, když komisaři kontrolují komisaře – samospádem to nefunguje.” Zelený europoslanec se obává, že připravovaný návrh Komise nebude mít nic společného se zavedením nezávislého dohledu, že půjde pouze o diskusi o normách v rámci institucí EU. “To nepotřebujeme. Potřebujeme prosazovat odlišná pravidla, nikoliv diskusi o tom, zda potřebujeme stejné standardy pro různé instituce, či nikoliv. V ostatních institucích je třeba vytvořit etický orgán, reformovat registr lobbistů a zahrnout do něj i lobbisty ze třetích zemí,“ uvedl Freund, který se velmi obává nedůvěry občanů ve světle evropských voleb v červnu 2024. “Pokud nedosáhneme lepších výsledků v oblasti transparentnosti a boje proti korupci, projeví se to u volebních uren.”

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.