Sucho v brazilské Amazonii je letos rekordní

Podle brazilských úřadů se letos sucho může dotknout až půl milionu lidí většinou závislých na říčním rybolovu.

Sucho v brazilském státě Amazonas v oblasti povodí Amazonky se stalo jedním z nejrozsáhlejších za posledních 20 let. „Situace je velmi znepokojivá. Rekordní sucho narušilo říční dopravní cesty, hrozí nedostatek vody a potravin a začíná velký úhyn ryb,” řekla ministryně životního prostředí Marina Silva.

Letošní sucho postihlo už asi 111 tisíc lidí v regionu, kde je hlavní lidskou obživou rybolov. Brazilská Agentura pro civilní obranu už ale varovala, že sucho by nakonec mohlo v Amazonii postihnout až 500 000 lidí.

V přístavu Manaus klesala hladina řeky Rio Negro od poloviny září v průměru o 30 centimetrů denně a 27. září činila 16,4 metru, což je asi o šest metrů méně než ve stejný den loňského roku, uvedla brazilská média. Hladina vody v hlavních přítocích Amazonky, jako jsou Solimões, Purus, Jurua, Madeira a Rio Negro, klesá o 20 cm denně, tedy dvakrát rychleji než loni, ale pomaleji než během minulých velmi suchých období v letech 2005 a 2010.

Asi 40 % místní říční dopravy je ohroženo nebo již čelí následkům snižování hladiny vody v řekách. Z 62 obcí ve státě Amazonas se 59 potýká se suchem a v 15 z nich byl vyhlášen stav nouze.

Jednou z příčin extrémního sucha v regionu je klimatický jev El Niño, který nad touto oblastí brání tvorbě dešťových mraků. Podle odborníků na počasí byl letos jeho dopad větší než obvykle.

Brazilská vláda již vyčlenila 140 milionů realů (27,76 milionu dolarů) na bagrování řek a přístavů v regionu, aby při poklesu hladiny vody byla zachována plynulost dopravy, kromě toho do oblasti pošle léky a další potřebné vybavení.

Ilustrační foto: Autor – Coordenação-Geral de Observação da Terra/INPE, CC BY-SA 2.0 via Wikicommons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.