Francie se rozhodla postavit polární výzkumné plavidlo

Prezident Emmanuel Macron minulý týden prohlásil, že Francie postaví plavidlo schopné plout po ledu v rámci plánu za miliardu eur na podporu polárního výzkumu.

V projevu na konferenci o polárních oblastech a ledovcích vyzval Macron světové mocnosti, aby navzdory vzrůstajícímu geopolitickému napětí jednaly v souvislosti s klimatickou nouzí. Lidstvo podle francouzského lídra čelí “civilizační” výzvě, vyzval proto k “bezprecedentní úrovni spolupráce” navzdory “obnovení geopolitického napětí”. Macron vystoupil v závěrečný den summitu One Planet – Polar Summit, který svolal za účelem řešení klimatické nouze. Rusko, hlavní arktická země, nebylo kvůli své invazi na Ukrajinu pozváno. Válka na Ukrajině “oslabila spolupráci s hlavními geopolitickými a vědeckými mocnostmi”, řekl Macron v jasné narážce na Rusko. “Přes všechna tato napětí je jasné, že musíme jednat a učinit z pólů a ledovců privilegované místo pro mír, vědeckou a environmentální spolupráci,” dodal Macron. Nová loď, která bude sídlit mezi francouzským územím Nové Kaledonie a Austrálií, bude svůj čas dělit mezi západní Pacifik a Antarktidu, uvedl.

Loď ponese jméno Michela Rocarda, bývalého premiéra a velvyslance pro mezinárodní jednání o Arktidě a Antarktidě, který zemřel v roce 2016. Francie plánuje do roku 2030 investovat do polárního výzkumu  a výzkumu tání ledovců miliardu eur (1,1 miliardy dolarů). Země bude financovat zejména dvě velké iniciativy na severním a jižním pólu, včetně expedice Polar Pod lodí s nulovými emisemi, která má prozkoumat Jižní oceán, jenž obklopuje Antarktidu. Francie také od roku 2026 obnoví svou vědeckou stanici v Antarktidě nazvanou Dumont d’Urville Station a bude pracovat na obnově francouzsko-italské stanice Concordia, jak uvedl Macron. Prohlásil také, že Paříž bude úzce koordinovat se svými evropskými partnery nový velký výzkumný projekt ve východní Antarktidě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.