Německo: Další komplikace pro domácí ekonomiku

Po rozsudku Spolkového ústavního soudu proti klimatickému fondu zaznívají varování, že je ohroženo německé hospodářství.

Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck se domnívá, že po rozhodnutí Ústavního soudu proti Fondu pro ochranu klimatu (KTF – Klima- und Transformationsfonds) je ohrožena konkurenceschopnost průmyslu. „Fond pro klima a transformaci je fond, který má zajistit tvorbu hodnot a pracovních míst. Je to průmyslová politika a politika zaměstnanosti,“ sdělil politik podle předběžné zprávy listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

KTF měl financovat přechod na ekologickou chemii, náběh výroby vodíku, bateriových článků a polovodičů. Německé podniky jsou na cestě k transformaci. „Potřebují však podporu, aby mohly v naší zemi investovat. Je zřejmé, že na tyto technologie budoucnosti se zaměřuje i průmysl v jiných zemích světa,“ řekl Habeck.

Podle rozsudku ústavního soudu však nelze na ochranu klimatu použít finanční prostředky, které spolková vláda původně uvolnila v roce 2021 na boj proti koronavirové krizi (jedná se o 60 miliard eur).

Co dál?

Spolková vláda nyní rozsudek velmi pečlivě analyzuje a zkoumá, jaké důsledky bude mít pro rozpočtovou praxi spolkové vlády a vlád jednotlivých spolkových zemí. To bude nějakou dobu trvat.

Bezprostředně po vynesení rozsudku hovořil kancléř Olaf Scholz s vedoucími představiteli koaličních stran. Všichni se shodli na tom, že o rozpočtu na rok 2024 by se mělo hlasovat ve Spolkovém sněmu 1. prosince 2023, jak bylo plánováno. Aby toho bylo možné dosáhnout, parlament si letos na projednávání rozpočtu vezme více času než obvykle. Kromě toho budou rozpočtovému výboru pomáhat experti vybraní parlamentními skupinami. Podrobnosti spolkového rozpočtu na rok 2024 budou dokončeny až po skončení kontrolního zasedání rozpočtového výboru.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.