Kvůli sporům o ceny s Íránem nakupují čínské soukromé rafinérie ve velkém ruskou ropu

Během prvních dvou týdnů v lednu byly vyprodány všechny náklady ruské ropy ESPO na únor.

Díky neshodám ohledně ceny ropy mezi Čínou a Íránem se soukromé čínské rafinérie zaměřily na nákup ruské ropy typu ESPO, napsala agentura Bloomberg.

Během prvních dvou lednových týdnů byly vyprodány všechny náklady ropy na únor, které odpovídaly celkem 3,8 milionům tun. Rusko zlevnilo cenu ropy typu ESPO, aby byla pro čínské zájemce ještě atraktivnější. O situaci na trhu informovaly anonymní zdroje s tím, že informace nejsou veřejné.

Íránští prodejci požadují vyšší ceny. Přestože ropa od tohoto producenta z Perského zálivu stále patří k nejlevnějším na světě, v současné době byly obchody s nimi zastaveny.

Soukromé rafinérie v Číně, které mají přezdívku „čajovnice“, představují více než čtvrtinu rafinérské kapacity v Číně.  Tyto rafinérie se dlouhodobě zaměřují na ropu, které se ostatní vyhýbají například z obav ze sankcí ze strany západních zemí.

V současnosti také vyrostla poptávka po venezuelské ropě v důsledku zrušení sankcí ze strany USA a krok Íránu ohledně vyšších cen je v souladu s širším nárůstem cen ropy s omezeným odběrem. Ropa typu ESPO je tak levnou alternativou. Podle dostupných dat směřovalo už v prosinci více než 90 % plavidel, která převážejí tento typ ropy, právě do Číny.

Na začátku ledna získaly čínské soukromé rafinérie od vlády velkou kvótu na dovoz ropy. Tato kvóta umožňuje nákupy a těžbu ropy po dobu jednoho roku.

Ruský vývoz ropy, především hlavní ruské značky Urals, nicméně v uplynulém roce poklesl, uvedlo ruské ministerstvo financí. V roce 2023 byla přitom cena jednoho barelu Urals o 17 % nižší než v předchozím roce. Vývoz minerálních produktů, kam patří hlavně ropa a zemní plyn, se v uplynulém roce propadl o 35 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.