Konec rtuti v EU?

Rada EU je připravena zahájit jednání s Evropským parlamentem o úplném odstranění rtuti v Evropské unii.

Rada přijala 30. ledna mandát k jednání s Evropským parlamentem o návrhu na postupné ukončení používání zubního amalgámu a zákaz výroby, dovozu a vývozu řady výrobků s přídavkem rtuti, včetně některých výbojek. Návrh se zabývá zbývajícím použitím rtuti ve výrobcích v EU s cílem vytvořit Evropu bez rtuti, informoval web Rady EU.

Zatímco stávající pravidla již zakazují používání zubního amalgámu k ošetření zubů u dětí mladších 15 let a těhotných nebo kojících žen, změny rozšiřují zákaz na všechny obyvatele EU. Rada zachovala Komisí navržené datum úplného ukončení používání amalgámu v EU, tj. 1. leden 2025, s výjimkou případů, kdy zubní lékař považuje použití zubního amalgámu za nezbytně nutné k řešení specifických zdravotních potřeb pacienta. Zavedla však dvouletou výjimku pro ty členské státy, v nichž by jinak byly osoby s nízkými příjmy socioekonomicky nepřiměřeně postiženy datem vyřazení 1. ledna 2025. Tyto členské státy budou muset dobře zdůvodnit, proč výjimku využívají, a oznámit Komisi opatření, která hodlají zavést k dosažení postupného ukončení do 1. ledna 2027.

Další podrobnosti najdete zde v angličtině.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.